Euro NCAP rozbiło kolejną piątkę modeli

Audi Q2, Hyundai Ioniq, Ford Edge, Suzuki Ignis i SsangYong Tivoli, to ostatnio rozbite przez Euro NCAP modele samochodów w testach zderzeniowych. Próby zostały przeprowadzone w nowej formule – z uwzględniem wersji seryjnej oraz w odmianach z dodatkowym wyposażeniem z zakresu bezpieczeństwa.

Maksymalną notę 5 gwiazdek otrzymały modele Ford Edge, Audi Q2 i Hyundai Ioniq. Dotyczy to zarówno wersji z wyposażeniem podstawowym i rozbudowanym. SsangYong Tivoli w wersji bazowej uzyskał podstawową notę 3 gwiazdek, doposażony o dodatkowe elementy bezpieczeństwa poprawił się o jeden poziom. Także 3 gwiazdki w podstawowej wersji otrzymało Suzuki Ignis, za to odmiana z opcjonalnym pakietem systemów bezpieczeństwa została oceniona na 5 gwiazdek.

Audi Q2 otrzymało 93% najwyższej oceny za ochronę dorosłych pasażerów, 86% za ochronę dzieci i 70% za ochronę pieszych oraz działanie systemów bezpieczeństwa. Hyundai Ioniq w analogicznych kategoriach zdołał uzyskać: 91%, 80%, 70% i 82%, podczas gdy ostatni z 5-gwiazdkowych modeli, Edge zdobył kolejno: 85%, 76%, 67% i 89%. U pozostałej dwójki, która w testach wypadła gorzej od czołówki noty prezentują się następująco: Suzuki Ignis – 79%, 79%, 67% i 25%; Ssangyong Tivoli – 74%, 62%, 55%, 25%.

Testy zostały przeprowadzone 30 listopada 2016 r.

Źródło: Euro NCAP