Rajd Polski w innym terminie

Organizatorzy 77. Rajdu Polski poinformowali, że najważniejsza impreza w sportach samochodowych w naszym kraju nie odbędzie się w planowanym terminie. Z powodu aktualnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa nie wiadomo jednak czy tegoroczna edycja polskiej rundy Rajdowych Mistrzostw Europy w ogóle dojdzie do skutku.  

Tekst: Tomasz Szmandra

– Pierwotna data 26-28 czerwca przypada na okres rządowych ograniczeń wprowadzonych z powodu pandemii koronawirusa i jedynym rozwiązaniem dla organizatora rajdu – Polskiego Związku Motorowego, stało się przełożenie terminu imprezyczytamy w komunikacie prasowym. – PZM współpracuje obecnie z Eurosport Events, promotorem Rajdowych Mistrzostw Europy (ERC) oraz Międzynarodową Federacją Samochodową (FIA), organem zarządzającym sportem samochodowym, starając się znaleźć nową datę w kalendarzu z zamiarem jej ogłoszenia do końca maja.

PZM ma nadzieję, że większość z licznych planów podjętych z myślą o pierwotnej, czerwcowej dacie imprezy zostanie przeniesionych na nowy termin, a rajd ponownie odbędzie się w Mikołajkach i na malowniczym Pojezierzu Mazurskim, gdzie jest rozgrywany od 2005 roku.

Prowadzimy rozmowy z PZM i FIA, aby znaleźć nowy termin 77. Rajdu Polski. W stosownym czasie i po podjęciu wszystkich ustaleń poinformujemy o zmianie terminu imprezy. Tymczasem dziękujemy kierowcom, zespołom, fanom i wszystkim partnerom za ich ciągłe wsparcie i cierpliwość. Apelujemy do wszystkich o zachowanie bezpieczeństwa i pozostanie w domu – powiedział Jean-Baptiste Ley, koordynator ERC.

Nasze przygotowania do przeprowadzenia rajdu są bardzo zaawansowane, w praktyce na ukończeniu. Przed wprowadzeniem ograniczeń związanych z epidemią wykonaliśmy prawie całą pracę w terenie wyprzedzając nawet harmonogram przygotowań. Niestety, ostatnie dni nie przyniosły optymistycznych informacji: zostały przedłużone restrykcje obowiązujące przy wjeździe do naszego kraju i nie funkcjonuje transport lotniczy. Musimy uszanować wprowadzone obostrzenia mając nadzieję, że ich przestrzeganie przyniesie w najbliższym czasie poprawę sytuacji epidemiologicznej. Postanowiliśmy przełożyć termin naszego rajdu, gdyż na obecnym etapie wydaje się to jedynym logicznym rozwiązaniem. Mamy naturalnie nadzieję, że zaistnieją warunki pozwalające rozegrać 77. Rajd Polski w tym sezonie i znowu spotkamy się w Mikołajkach –  oświadczył Krzysztof Maciejewski, dyrektor 77. Rajdu Polski.

Po przełożeniu Rajdu Lipawy oraz zmianie terminu Rally Žemaitija, sezon 2020 zarówno w FIA ERC (mistrzostwach Europy), jak i RSMP miał się rozpocząć w Mikołajkach. Przeglądając kalendarz ERC i RSMP trudno nie zauważyć, że bardzo trudno będzie znaleźć nowy termin Rajdu Polski. Do tego dochodzą problemy finansowe, które w obecnej sytuacji na pewno jeszcze bardziej dotykają naszą sztandarową imprezę w motorsporcie. Nic dziwnego, że na stronie Polskiego Związku Motorowego widnieje informacja, że oczekiwana jest zmiana terminu 77. Rajdu Polski lub… jego odwołanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *