Unitrailer Holding przejmuje holenderskiego producenta przyczep Henra

Unitrailer Holding, lider polskiego rynku przyczep samochodowych do 3,5 tony, podpisał umowę nabycia 100 proc. udziałów w holenderskiej firmie Henra Aanhangwagens. Przejęcie holenderskiego producenta to pierwsza zagraniczna inwestycja świdnickiej spółki. Unitrailer negocjuje kolejne przejęcia i planuje w ciągu dwóch lat potroić przychody oraz stać się numerem jeden w Europie.

Do Unitrailer Holding należą trzy polskie firmy – Unitrailer, Temared i martz – specjalizujące się w produkcji i dystrybucji przyczep samochodowych codziennego użytku, lawet, a także specjalistycznych transporterów do przewozu sprzętu budowlanego, łodzi i akcesoriów do motosportów. Klientami firmy są głównie odbiorcy indywidualni oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Unitrailer Holding jest jednym z wiodących europejskich producentów i dystrybutorów małych przyczep samochodowych i jako jedyna firma z branży sprzedaje swoje produkty w całej Unii Europejskiej i na wszystkich kontynentach. Od 2023 roku większościowym udziałowcem spółki jest fundusz private equity Vaalon Capital.

Dzięki wsparciu naszego nowego inwestora, funduszu Vaalon Capital, przyspieszamy rozwój grupy. Mamy bardzo ambitne plany. Chcemy brać aktywny udział w konsolidacji rynku i poprzez kolejne przejęcia oraz rozwój organiczny stać się liderem branży w Europie. Henra to znany producent doskonałych jakościowo przyczep z wyższej półki, którego oferta świetnie uzupełnia portfolio naszych produktów. Chcemy dynamicznie rozwijać tę spółkę i wzmacniać jej markę w Europie i na świecie – mówi Arkadiusz Marzec, założyciel i prezes zarządu Unitrailer Holding.

Działająca od ponad 90 lat Henra to firma z tradycjami, której produkty klasy premium cieszą się dużym uznaniem na rynku europejskim. Ma w swojej ofercie przyczepy o wzmocnionej konstrukcji lub powiększonej głębokości, dostosowane do przewozu maszyn, sprzętu o nietypowych wymiarach i parametrach. Jest również znana z produkcji przyczep do przewozu koni. Firma jest liderem w produkcji i sprzedaży przyczep w Holandii.

Dzięki partnerstwu z Unitrailer Holding, Henra zyska dostęp do nowoczesnych metod produkcji wdrażanych w ostatnich latach przez polską spółkę oraz do szerokiej sieci dystrybucji, co wesprze jej ekspansję na rynkach europejskich, między innymi w Niemczech. Natomiast markom należącym do Unitrailer Holding transakcja pozwoli na wzmocnienie ich obecności w krajach Beneluksu.

Dołączając do dynamicznie rosnącej grupy Unitrailer, mamy szansę zaoferować nasze produkty nowym klientom i tym samym przyspieszyć rozwój firmy. Sprzedaż przyczep jest tradycyjnie skupiona na lokalnym rynku, choć wszyscy producenci mają ambicje, by znaleźć się w czołówce firm konkurujących międzynarodowo. Klienci w całej Europie powinni mieć szansę na zakup przyczep najlepszej jakości – tłumaczy Rutger Poldervaart, dyrektor generalny Henra Aanhangwagens.

Przejęcie holenderskiego producenta to pierwszy krok w ekspansji polskiej spółki na rozproszonym rynku europejskim. W najbliższych miesiącach Unitrailer planuje przejęcia kolejnych zagranicznych firm. Spółka zakłada, że dzięki akwizycjom jej skonsolidowane przychody wzrosną co najmniej trzykrotnie w ciągu najbliższych dwóch lat do około 300 mln euro, a jej udział w rynku europejskim zwiększy się do 10-13 proc. Spółka nie wyklucza także przejęć producentów przyczep w Polsce.

Widzimy duży potencjał rozwoju naszej grupy, co wiąże się z rosnącym popytem na mniejsze przyczepy w Europie Południowej i Wschodniej. Rośnie zamożność społeczeństwa w tych regionach, zmienia się styl życia, coraz więcej ludzi prowadzi aktywny tryb życia i więcej się przemieszcza. Konsolidacja oznacza korzyści wynikające choćby z dzielenia know-how i efektów prac badawczo-rozwojowych. Ten kierunek wydaje się nieunikniony w branży ze względu na konkurencyjność rynku i rosnące wymagania klientów, którzy czekają na innowacje produktowe – mówi Arkadiusz Marzec.

Rozwój Unitrailer Holding przyspieszył w 2023 roku wraz z objęciem przez fundusz private equity Vaalon Capital 70 proc udziałów. Pakiet 30 proc. kontroluje prezes i założyciel firmy, Arkadiusz Marzec. – Jesteśmy dumni, że możemy wspierać strategię rozwoju Unitrailer Holding w Europie. Henra to doskonała marka, a jej przejęcie świetnie wpisuje się w wizję rozwoju obu firm – zapewnia Daniel Brol, dyrektor inwestycyjny w Vaalon Capital.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *