Rekordowy rok MAN Truck & Bus

Na dorocznej konferencji prasowej MAN Truck & Bus Polska, zorganizowanej tym razem w Pałacu Rozalin, przedstawiciele firmy zaprezentowali wyniki sprzedaży za rok 2023 oraz plany na najbliższą przyszłość.

MAN to jeden z najbardziej liczących się producentów pojazdów użytkowych i autobusów w Europie. Dostarcza innowacyjne rozwiązania dla transportu oraz szeroką gamę produktów i usług.

Do najważniejszych sukcesów w 2023 roku firma zalicza m.in.:

  • wzrost sprzedaży pojazdów ciężarowych i autobusów w Polsce oraz na rynkach zagranicznych,
  • wprowadzenie nowych technologii i rozwiązań, takich jak bardziej ekologiczne silniki, systemy bezpieczeństwa oraz inteligentne zarządzanie flotą,
  • kontynuację współpracy z lokalnymi partnerami, dostawcami i serwisami tak, aby zapewnić klientom najwyższą jakość obsługi,
  • zaangażowanie w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, w tym redukcję emisji i optymalizację zużycia paliwa,
  • prestiżowe nagrody branżowe za jakość produktów, innowacje oraz zaangażowanie społeczne, m.in. Red Dot Design Award 2023 w kategorii „Wzornictwo produktu” dla nowego MAN-a eTrucka.

Sukcesy w liczbach

Firma MAN odnotowała znaczny wzrost sprzedaży i przychodów, mimo spadku liczby zamówień o 21%. W 2023 roku sprzedaż firmy zwiększyła się o 37%, do 116 033 sztuk – w tym 83 703 ciężarówek (wzrost o 44%), 5 703 autobusów (wzrost o 19%) i 26 627 furgonetek MAN TGE (wzrost o 23%). Wskaźnik book-to-bill wyniósł 0,57, co oznacza, że firma otrzymała więcej zamówień, niż była w stanie zrealizować.

Jeśli chodzi o przychody ze sprzedaży, wzrosły one o 31%, do 14 811 mln euro. Przychody ze sprzedaży nowych pojazdów zwiększyły się o 51%, do 9 527 mln euro, a przychody z usług posprzedażnych (w tym oryginalne części i usługi serwisowe) o 8%, do 2 808 mln euro. Pozostałe przychody wzrosły o 3% do 2 476 mln euro. Wynik operacyjny (skorygowany) wzrósł o 935 mln EUR, do 1 075 mln euro, a operacyjny zwrot ze sprzedaży (skorygowany) o 6 p.p., do 7,3%. Pod względem wyników sprzedaży MAN Truck & Bus Polska również odnotował znaczny wzrost. Przychody zwiększyły się łącznie o 27%, do 3 401 727 tys. zł.

Plany na rok bieżący

Firma nie zamierza oczywiście zwalniać tempa rozwoju i na 2024 rok ma ambitne plany, m.in.:

  • kontynuowanie inwestycji w pojazdy elektryczne i hybrydowe – wprowadzenie na rynek nowych modeli autobusów i ciężarówek z napędem elektrycznym oraz rozbudowa infrastruktury ładowania,
  • jeszcze bardziej zacieśniona współpraca z lokalnymi partnerami, dostawcami i serwisami tak, aby zapewnić klientom kompleksową obsługę,
  • dalsza praca nad innowacyjnymi technologiami,
  • kontynuowanie działań proekologicznych na rzecz zrównoważonego rozwoju,
  • efektywna współpraca z klientami, wychodzenie naprzeciw ich potrzebom i oferowanie produktów, serwisu oraz usług na najwyższym poziomie.

Tekst i zdjęcia: Jolanta Stypułkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *