Rajd Barbórka 2023. Powiew historii i transmisja live

W tegorocznej Barbórce wystartuje 110 załóg, w tym w klasie historycznej Kamil Sokołowski z Pawłem Stopińskim. Reprezentanci Automobilklubu Rzemieślnik zaprezentują się w samochodzie, który w połowie lat 90. przebojem wdarł się na rajdowe odcinki – Peugeot 106 Rallye S1 w specyfikacji grupy A. Za kierownicą tego małego francuskiego auta, swoją karierę rozpoczynał m.in. znany francuski zawodnik Gilles Panizzi.

Tomasz Szmandra

Auto, którym wystartuje warszawska załoga jest przygotowane zgodnie z homologacją grupy A z 1994 roku, w bardzo zbliżonych barwach do tych, w których francuski kierowca Fabien Doenlen w rajdzie Tour de Corse 1994 zajął 13 miejsce w klasyfikacji generalnej! Wyprzedził wtedy wiele dużo mocniejszych pojazdów.

To będzie moja szesnasta Barbórka. Z naszym autem wiąże się ciekawa historia. Peugeot stoi w moim garażu od 2000 roku. To była moja pierwsza rajdówka i postanowiłem, że nigdy jej nie sprzedam. Po drodze w czasie startów rallycrossie miałem Skodę Felicię, Skodę Fabię Super 1600, czy kilka Cinquecento. Peugeota jednak zawsze darzyłem ogromnym sentymentem. Trzy lata temu postanowiłem odbudować auto w specyfikacji grupy A. Nowy silnik, zawieszenie, kłowa skrzynia biegów, dużo oryginalnych części Peugeot Sport. Do tego całkowity remont nadwozia i nowa, współczesna klatka bezpieczeństwa. Po setkach godzin pracy i nieprzespanych nocach spędzonych na szukaniu we Francji różnych „gadżetów” w końcu możemy pokazać efekty naszej pracy. Nasz Rallye jest samochodem pierwszej serii z silnikiem o pojemności 1299ccm. Ten malutki silnik generuje 145 koni mechanicznych i 140 Nm momentu obrotowego. W połączeniu z krótko zestopniowaną skrzynią, na twarzy w czasie prowadzenia rysuje się szeroki uśmiech – powiedział Kamil Sokołowski.

Rajd Barbórka już tradycyjnie zamyka krajowy sezon w sporcie samochodowym. Organizatorzy przygotowali 7 odcinków specjalnych, zlokalizowanych w Torze Słomczyn, wokół toru wyścigów konnych na Służewcu, na Bemowie, czyli terenie Automobilklubu Polski – organizatora imprezy oraz nowy odcinek na terenach zakładu Polfa na Tarchominie. Oczywiście na deser najlepsze załogi wystartują w prestiżowym Kryterium Asów na ulicy Karowej.

Na liście zgłoszeń znalazło się 110 załóg. W tym roku stawce zabraknie tegorocznych mistrzów WRC 2 Challenger: Kajetana Kajetanowicza i Macieja Szczepaniaka, którzy tym razem pojawią się na „Barbórce” w charakterze gości.

Numer jeden na swój samochód nakleją więc ubiegłoroczni triumfatorzy rajdu: Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk (na zdjęciu poniżej). Za nimi ustawiono ostatnich triumfatorów „Karowej”: Łukasza Byśkiniewicza i Daniela Siatkowskiego, a także Kacpra Wróblewskiego i Jakuba Wróbla oraz braci Jarosława i Marcina Szejów. Po udanym występie w Rajdzie Cieszyńska Barbórka na dobry wynik liczą także mistrzowie Polski z 2014 roku: Wojciech Chuchała i Sebastian Rozwadowski.

Nasza redakcja przygotowała niespodziankę dla wszystkich miłośników szybkich samochodów – w sobotę z samego rana, czyli od godziny 7.30 zapraszamy na bezpośrednią transmisję z odcinka specjalnego w Słomczynie! Relację przygotowaliśmy we współpracy z włodarzami obiektu – Automobilklubem Rzemieślnik i firmą Wena Sport Live, a miejscowy autodrom, znany z organizacji zawodów w rallycrossie, drifcie, kartingu czy w wyścigach motocyklowych rozpocznie zmagania załóg w tegorocznym Rajdzie Barbórka. Zawodnicy będą mieli do pokonania dwie pętle asfaltowego toru, a następnie wyjadą na zewnętrzny odcinek, przygotowany specjalnie na potrzeby grudniowej imprezy z kilkoma ciasnymi szykanami i widowiskowymi hopami.

Rywalizacja w Słomczynie rusza od godziny 7.30, a więc zapraszamy na nasz profil na Facebooku!

A tak wygląda program 61. edycji Rajdu Barbórka:

Piątek, 1 grudnia

18:30 – 20:00 Start Honorowy Bemowo

Sobota, 2 grudnia

07:30 – 11:50 OS1 Tor Słomczyn 1

07:45 – 12:05 OS2 Tor Słomczyn 2

08:55 – 13:15 OS3 Tor Służewiec 1

09:10 – 13:30 OS4 Tor Służewiec 2

10:15 – 14:35 OS5 Polfa Tarchomin 1

10:30 – 14:50 OS6 Polfa Tarchomin 2

11:00 – 15:45 Serwis A (Bemowo)

11:30 – 16:00 OS7 Autodrom Bemowo

16:00 – 20:30 Serwis B (Karowa)

17:00 – 17:30 Przejazdy pokazowe (Karowa)

17:30 – 20:30 Kryterium Karowa

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *