Mini zaprezentowało nowe modele

Należąca do Grupy BMW legendarna brytyjska marka Mini zaprezentowała nową generację miejskiego modelu Cooper oraz największego w gamie Countrymana. W warszawskiej premierze uczestniczył m.in. szef działu projektowania nadwozia Tomasz Sycha, który jest odpowiedzialny za wygląd nowej gamy modeli tego producenta.

Trzydrzwiowe Mini Cooper oferowane będzie w podstawowej wersji Cooper E oraz w odmianie z wyższą mocą i większym zasięgiem jako Cooper SE. Samochód zwraca uwagę okrągłymi reflektorami i charakterystyczną obwódką zabudowanej atrapy chłodnicy. Panele drzwi mają gładką powierzchnię, a maska delikatnie opada do przodu. Zasługą dostępnego opcjonalnie dachu panoramicznego jest dobrze doświetlona kabina pasażerska, w której zdecydowanie wyróżnia się okrągły wyświetlacz centralny OLED. Interfejs graficzny skupia się na podstawowych elementach. W górnym obszarze zgrupowano najważniejsze informacje, takie jak prędkość czy poziom naładowania akumulatora. Dotknięcie wskaźnika prędkości pozwala wywołać obraz prędkościomierza na całej powierzchni ekranu, dzięki czemu kierowca może się skupić na jeździe.

Mini Cooper E napędzany jest silnikiem elektrycznym o mocy 135 kW (184 KM) przy maksymalnie 290 niutonometrach momentu obrotowego. Zasięg z akumulatorem wysokonapięciowym o pojemności energetycznej 40,7 kWh wynosi na jednym ładowaniu około 305 km. Pozycjonowana wyżej odmiana Cooper SE (218 KM/330 Nm) przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,7 sekundy, a akumulatory o pojemności 54,2 kWh mają wystarczyć do pokonania dystansu około 402 km.

Sporo zmian wprowadzono także w największym z gamy modelu Countryman, który jest znacznie większy od poprzednika (długość 4433 mm w porównaniu do 4297 mm). Nowa generacja tego auta wyróżnia się kanciastą bryłą nadwozia, reflektorami o wyraźnie zaznaczonych konturach oraz wydatnymi nadkolami. W podstawowej wersji z napędem elektrycznym crossover brytyjskiej marki dysponuje silnikiem o mocy 204 KM z maksymalnym momentem obrotowym rzędu 250 niutonometrów. Zasięg na jednym ładowaniu dochodzi do 462 km. Z kolei wersja Countryman SE ALL4 została wyposażona w dodatkowy silnik elektryczny, który pozwala rozwinąć 313 KM oraz do 494 Nm. Deklarowany przez producenta zasięg w tym przypadku wynosi około 433 km.

Warto podkreślić, że nowe modele będą oferowane także w wersjach z silnikami spalinowymi – dla modeli Cooper przygotowano dwie jednostki benzynowe, natomiast dla Countrymana dwa silniki spalinowe oraz jeden diesel.

To jednak nie wszystkie nowości Mini zapowiadane na najbliższe miesiące. Niedługo na rynku zadebiutuje subkompaktowy crossover Aceman, który zastąpi Clubmana, oraz Mini Cooper w wersji cabrio.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Szmandra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *