Holding 1 przejmuje salony Renault w Warszawie

Firma Holding 1 – właściciel PGD, drugiej co do wielkości grupy dealerskiej w Polsce, finalizuje zakup 100 proc. udziałów w spółce Renault Retail Group Warszawa (RRG Warszawa).

Renault i Holding 1 podpisały już list intencyjny, a obecnie przygotowywany jest wymagany polskim prawem antymonopolowym wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dokumenty mają zostać złożone jeszcze w sierpniu. Jeśli UOKiK da zielone światło, to zgodnie z planem cała transakcja zostanie sfinalizowana do końca listopada.

To będzie jedno z największych, o ile nie największe, przejęcie w historii polskiego rynku dealerskiego. W rękach RRG Warszawa znajduje się bowiem na terenie stolicy 5 obiektów. Wszystkie z nich zapewniają serwis mechaniczny, trzy mają dodatkowo serwis blacharsko-lakierniczy, a cztery salony prowadzą sprzedaż nowych samochodów. W ubiegłym roku spółka RRG Warszawa sprzedała 5064 samochody marek Renault i Dacia. Z kolei należąca do Holdingu 1 grupa PGD dostarczyła w 2021 roku klientom 17 155 aut, o 19,91 proc. więcej w stosunku do roku poprzedniego. Łącznie obie grupy dealerskie sprzedały zatem 22 219 pojazdów. To więcej niż w minionym roku sprzedał lider zestawienia największych dealerów w Polsce, czyli Grupa Cichy-Zasada, liczona łącznie wraz ze spółką Sobiesław Zasada Automotive (20 583 sprzedanych aut, minus 3,2 proc. r/r). Widać zatem wyraźnie, że Grupa PGD dąży do odzyskania utraconej kilka lat temu pozycji lidera polskiego rynku. Temu celowi służy także m.in. wejście kilka miesięcy temu na rynek dolnośląski poprzez uruchomienie salonów Forda i Mitsubishi we Wrocławiu i okolicach. Z kolei w Krakowie PGD oddał w tym roku do użytku kolejną placówkę Hyundaia.

Renault sprzedaje ostatnio swoje salony prywatnym przedsiębiorcom nie tylko w Polsce, ale także we Francji, na Słowacji, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Austrii, Hiszpanii, Irlandii, Belgii, Luksemburgu i Portugalii.

Przejęcie przez Holding1 salonów producenckich Renault w Warszawie nie będzie pierwszym związkiem grupy z francuskim markami. Od 2011 roku, spółka Euromotor, wchodząca w skład Grupy PGD, prowadzi salon marek Renault i Dacia w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Grupa PGD sprzedaje ponadto w Polsce auta marek Nissan i Mitsubishi, a więc firm będących w sojuszu z Renault. To jednak nie wszystko, działalność spółki car-sharingowej Traficar, również należącej do Holdingu 1 opiera się od kilku lat na samochodach marki Renault. We flocie Traficara można obecnie wypożyczyć na minuty modele Renault Clio i Zoe oraz Dacia Sandero i Spring. W ofercie tego operatora są także auta dostawcze: Dacia Dokker, Renault Kangoo Z.E. i Renault Master.

(red) Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *