Branża Rent a Car z 6 procentowym wzrostem

Według danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), opublikowanymi po trzecim kwartale 2023 roku, wypożyczalnie samochodów odnotowały wzrost na poziomie 6 proc. I to mimo niesprzyjającej sytuacji gospodarczej.

Nie jest to tempo wysokie, ale jak podkreślają eksperci PZWLP, w kontekście niesprzyjającej rozwojowi tej branży sytuacji gospodarczej, dodatnią dynamikę należy oceniać pozytywnie.

Branża Rent a Car jest jak papierek lakmusowy dla całego rynku wynajmu pojazdów w Polsce – mówi Maciej Tórz, członek zarządu PZWLP. – Wypożyczalnie aut reagują najszybciej i najmocniej na wszelkie zmiany na rynku, w szczególności te o podłożu ekonomicznym. Rok 2023 jest wciąż trudny ze względu na inflację i wysokie stopy procentowe, które bezpośrednio wpływają na koszt finansowania samochodów. Czynniki ekonomiczne automatycznie przekładają się na dużo większą ostrożność w gospodarowaniu pieniędzmi i ograniczanie wielu wydatków, także tych związanych z korzystaniem z wypożyczalni samochodów. Biorąc to pod uwagę, cieszymy się, że branża Rent a Car odnotowała wzrost, dodatkowo pozytywne jest, że jest on wyższy niż na koniec półrocza – podkreśla Maciej Tórz.

Branża Rent a Car jest obecnie reprezentowana w PZWLP przez 8 dużych, sieciowych, polskich i międzynarodowych wypożyczalni samochodów, których łączna flota (bez firmy Avis Budget/Jupol – Car Sixt Rent a Car Polska/Eurorent) w usługach wynajmu krótkoterminowego (1-30 dni) oraz średnioterminowego (1 miesiąc – 2 lata) wynosiła na koniec września 2023 roku ponad 15,6 tys. aut.

Źródło: IBRM Samar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *