Skoda wraca do rajdów w Polsce

Krajowy importer Skody wraca na rajdowe trasy z modelem Fabia R5, za którego kierownicą zasiądzie utalentowany Mikołaj Marczyk. Rajdowy Mistrz Polski w klasie Open N będzie starował w barwach nowoutworzonego zespołu Skoda Polska Motorsport, wspieranego przez Volkswagen Financial Services.

Warto wspomnieć, że już w 2010 roku zespół Skody Polska uczestniczył w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski (RSMP), współpracując z Leszkiem Kuzajem, który startował Fabią S2000.  Jednak Skoda Polska Motorsport jest nowym projektem polskiego importera marki, który powstał na fali sukcesów globalnego zespołu Skoda Motorsport – trzykrotnego mistrza w kategorii WRC 2. Polski zespół z pomocą utytułowanego modelu Fabia R5, ma nadzieję nie tylko sięgnąć po najważniejsze tytuły w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, ale równocześnie rozpropagować i przybliżyć ten sport w naszym kraju. – Chcemy pokazać Polakom emocje związane z fascynującym światem rajdów – mówi Tomasz Porawski, dyrektor marki Skoda w Polsce. – W pierwszym roku funkcjonowania Skoda Polska Motorsport będziemy współpracować z młodym, obiecującym kierowcą – Mikołajem Marczykiem. Mamy nadzieję, że jego jazda spodoba się fanom rajdów samochodowych, jak również rozbudzi ogromne emocje wokół marki Skoda – podsumowuje Porawski.

22-letni łodzianin Mikołaj Marczyk, lepiej znany rajdowym fanom jako Miko, rozpoczął swoją karierę w rajdach samochodowych dopiero w 2016 roku, ale w błyskawicznym tempie stał się jedną z najlepiej rokujących nadziei polskiego motorsportu. Już w swoim drugim rajdzie okręgowym w życiu wygrał klasyfikację generalną, a w kolejnych miesiącach dołożył do tego czołowe miejsca w wielu innych rajdach w naszym kraju. Ostatni sezon, startując Subaru Imprezą, zakończył z tytułem mistrza Polski w klasie Open N, jako najmłodszy zawodnik w historii.

Jednak przygoda Miko Marczyka ze sportami motorowymi rozpoczęła się 7 lat temu podczas przypadkowego przejazdu kartem. W latach 2013-2015 młody amator trzykrotnie zdobył tytuł mistrza Polski w kartingu halowym (Polish Indoor Kart Championships), a następnie rozpoczął starty do zawodach typu Rallysprint, gdzie także odnosił sukcesy.

Obecnie młody rajdowiec otwiera kolejny ważny rozdział w swojej karierze, stając się pierwszym zawodnikiem zespołu Skoda Polska Motorsport. – Oprócz jednego z najlepszych samochodów rajdowych ostatnich lat, Skody Fabia R5, będę miał wsparcie całego sztabu osób – łącznie ponad 20 członków naszego rajdowego zespołu. Moim pilotem w tym sezonie będzie Szymon Gospodarczyk. Będziemy kontynuować owocną współpracę i  mam nadzieję, że  wspólnie z całym zespołem będziemy efektywnie pracować nad naszym rozwojem. Szansa, którą otrzymaliśmy od Skody jest dla naszego zespołu wielkim zaszczytem i mamy zamiar robić jak najszybsze postępy, żwawo podróżując po odcinkach specjalnych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski – zapewnia Marczyk.

W osiągnięciu tego celu załodze Marczyk/Gospodarczyk ma pomóc jeden z najbardziej konkurencyjnych samochodów rajdowych ostatnich lat – Skoda Fabia R5. Zbudowana w Czechach rajdowa konstrukcja dysponuje silnikiem o pojemności skokowej 1,6 litra, który generuje aż 300 KM mocy, którą przenosi je na wszystkie cztery koła poprzez sekwencyjną skrzynię biegów. Od momentu debiutu w 2015 roku model ten potwierdził swoją klasę, zdobywając wiele krajowych i kontynentalnych tytułów mistrzowskich, również tych najważniejszych – w WRC 2. Inicjatywa polskiego importera wpisuje się w bogate, liczące już ponad 100 lat tradycje Skody w motorsporcie.

Fabię R5 zespołu Skoda Polska Motorsport będzie można oglądać w tegorocznym sezonie od kwietnia do września, podczas całego cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a starty Marczyka i Gospodarczyka zwieńczy prestiżowy Rajd Barbórka, rozgrywany tradycyjnie na początku grudnia w Warszawie.