Bridgestone rozszerza zasięg aplikacji monitorującej stan opon we flotach

Firma Bridgestone rozszerzyła zasięg swojej autorskiej aplikacji, służącej flotom między innymi do monitorowania stanu ogumienia pojazdów w czasie rzeczywistym. System Bridgestone Retorque app do tej pory dostępny był dla dużych pojazdów komercyjnych. Teraz korzystać będą mogli przedsiębiorcy posiadający w parkach lekkie samochody dostawcze i vany.

Rozwiązanie zaprojektowane przez Bridgestone, które ma zapewnić operatorom flot korzyści płynące z prewencyjnej konserwacji opon, zanim wystąpią poważniejsze problemy. Jego zadaniem jest skrócenie czasu przestojów i awarii pojazdów w trasie, a także optymalizacja cyklu eksploatacji opon i zużycia paliwa. Bridgestone Retorque app to element większego systemu teleinformatycznego producenta opon o nazwie Tirematics.

Zaprezentowane na Targach Pojazdów Użytkowych IAA 2016 rozwiązanie łączy wszystkie oferowane przez Bridgestone systemy informatyczne, które za pomocą czujników zdalnie monitorują, przesyłają i analizują w czasie rzeczywistym parametry, takie jak ciśnienie czy temperatura opon w samochodach ciężarowych i autobusach. Od teraz z tych funkcji korzystać będą mogli operatorzy mniejszych pojazdów użytkowych.

Jak wynika z wewnętrznych analiz producenta opon, po wdrożeniu systemu liczba awarii w trasie spowodowanych problemami z oponami spadła aż o 75 proc. w przypadku niektórych flot pojazdów ciężarowych. Co więcej, dzięki optymalizacji ciśnienia w oponach, floty mogą obniżyć zużycie paliwa o około 0,5 proc.

bridgestoneapp

Bridgestone Retorque app przyczynia się również do znacznych oszczędności w utrzymaniu opon, ponieważ zdalne monitorowanie parametrów eliminuje konieczność czasochłonnego sprawdzenia ciśnienia ręcznie. Efektywniejsze utrzymanie wydłuży z kolei żywotność opony, a tym samym zmniejszy liczbę wyrzucanych, przedwcześnie zużytych opon. Operatorzy flot mogą liczyć na dodatkowe obniżenie kosztów poprzez optymalizację wykorzystania pojazdów.

„Testujemy także inne, zaawansowane zastosowania systemu. W połączeniu z pozostałymi parametrami pojazdów, system może w przyszłości stanowić wsparcie w doborze opon do danego zadania, co pozwala świadczyć ściśle dostosowane usługi i zoptymalizować poziom wykorzystania pojazdu” – mówi Neil Purves w Bridgestone Europe.

Źródło: Commercial Fleet; Bridgestone; Menadżer Floty (jab)