Nissan prezentuje w Tokio bezemisyjny koncepcyjny samochód Ariya

Nissan przedstawił koncepcyjny model Ariya – elektrycznego crossovera z zapewniającymi dynamiczne przyspieszenie dwoma silnikami elektrycznymi, zaawansowanymi systemami wspomagającymi kierowcę oraz wyglądem sygnalizującym całkowite stylistyczne przeobrażenie marki.

Koncepcyjny Nissan Ariya, zaprezentowany na 46. Salonie Samochodowym w Tokio, zwiastuje nową erę dla Nissana jako firmy, która postanowiła przedefiniować filozofię marki zgodnie z kolejną fazą ewolucji samochodu.

Ariya Concept stanowi rozwinięcie elementów stylistycznych widocznych już w koncepcyjnym modelu IMx zaprezentowanym na Salonie Samochodowym w Tokio w 2017 roku. Są to między innymi odważna „zelektryfikowana” wersja wlotu powietrza z motywem litery V, wyrazisty pas tylnych świateł, krótkie zwisy oraz wnętrze sprawiające bardziej wrażenie saloniku niż kabiny tradycyjnego samochodu. Mimo że jest to samochód koncepcyjny, stylizacja elektrycznego crossovera oraz niekonwencjonalne rozwiązania wewnątrz i na zewnątrz mogą w niedalekiej przyszłości trafić do produkcji.

Ariya Concept jest przykładem ścisłej współpracy zespołów odpowiedzialnych za wzornictwo i rozwiązania techniczne” — powiedział Yasuhiro Yamauchi, dyrektor reprezentujący Nissan Motor Co., Ltd. „Jest odzwierciedleniem przyszłego języka projektowania Nissana u progu nowej ery dla firmy – kolejnego etapu w naszej ewolucji”.

Nissan Intelligent Mobility — nowy język stylistyczny

Ariya Concept wyznacza zupełnie nowy kierunek stylistyczny dla Nissana.

„Architektura ta stwarza nowe możliwości definiowania sposobu, w jaki pojazdy wchodzą w interakcje ze społeczeństwem, a samochody elektryczne wyposażone w zaawansowane rozwiązania wspomagające jazdę mogą zaoferować nową perspektywę” — powiedział Alfonso Albaisa, starszy wiceprezes i szef globalnego działu projektowania w firmie Nissan. „Poprzez ten pojazd oraz koncepcyjnego IMk chcieliśmy się upewnić, że w każdym Nissanie zapisane jest wyraziste japońskie DNA, pozwalające w prosty, ale dobitny sposób wyrazić to, co nazywamy «ponadczasowym japońskim futuryzmem»”.

W Nissanie Ariya – do którego pasują określenia „smukły”, „harmonijny” i „seksowny” – przykłady zastosowania nowego języka stylistycznego można znaleźć w całym nadwoziu, w takich elementach jak szerokie przednie błotniki, bardzo wąskie reflektory LED, a także przedni pas (w miejscu, w którym w samochodach z silnikami spalinowymi znajduje się zwykle krata wlotu powietrza) ozdobiony specjalnie zaprojektowanym, podświetlanym emblematem Nissana. Na przodzie umieszczono także subtelny, geometryczny wzór, który ujawnia się z chwilą podświetlenia „zelektryfikowanego” motywu litery V.

Tradycyjny grill zastąpiliśmy czymś, co nazwaliśmy „tarczą”. To wyrazisty element z innowacyjną trójwymiarową fakturą, który pełni nie tylko rolę estetyczną, ale także zwraca uwagę na technologię kryjącą się pod spodem” — powiedział Albaisa. „W tym przypadku jest to czujnik radarowy oraz inne systemy, dzięki którym Ariya może odczytywać drogę i wizualizować rzeczy, których kierowca sam nie jest w stanie zobaczyć”.

Wizytówka koncepcji Nissan Intelligent Mobility

Nissan zaprojektował model Ariya z pełnym uwzględnieniem trzech filarów koncepcji Nissan Intelligent Mobility: inteligentnej jazdy, inteligentnej energii i inteligentnej integracji. Łącząc zaawansowaną technologię samochodu elektrycznego z nowym poziomem bezbłędnie działającego interfejsu człowiek-maszyna, Ariya Concept oferuje zupełnie nowe wrażenia z jazdy.

Samochód jest wyposażony w najnowszą wersję nagradzanego systemu wspomagającego kierowcę ProPILOT 2.0, który dodaje pewności za kierownicą i podnosi komfort jazdy. System ułatwia przemieszczanie się wielopasmową autostradową, aż do następnego zjazdu na tej trasie. System nawigacji pomaga odnaleźć wybraną trasę i wspiera kierowcę przy wyprzedzaniu, zmianie pasa ruchu oraz wybieraniu zjazdów na wielopasmowych autostradach.

ProPILOT 2.0 pozwala także na jazdę autonomiczną jednym pasem ruchu. Kiedy samochód zbliża się do rozwidlenia drogi lub kierowca przygotowuje się do wyprzedzania innego pojazdu, system oblicza odpowiedni czas na zjazd w odpowiednim kierunku lub manewr wyprzedzania, wykorzystując informacje z systemu nawigacji i czujników monitorujących otoczenie w promieniu 360 stopni. Kierowca otrzymuje intuicyjne wskazówki akustyczne i wizualne oraz musi położyć obie ręce na kierownicy i potwierdzić rozpoczęcie manewru specjalnym przełącznikiem. W czasie jazdy z włączonym systemem ProPILOT 2.0 oświetlenie wnętrza zmienia kolor, sygnalizując jazdę w trybie autonomicznym i jednocześnie tworząc relaksującą atmosferę.

100‑procentowo elektryczny układ napędowy o dużej mocy natychmiast przekazuje cały moment obrotowy na koła. Układ dwóch silników – po jednym z przodu i z tyłu – pozwala dostarczyć jednakową i przewidywalną moc na wszystkie cztery koła, zapewniając osiągi co najmniej porównywalne z wieloma samochodami sportowymi klasy premium.

Ariya Concept — nowy świat samochodów elektrycznych Nissana

Nissan ma wyraźną wizję globalnej mobilności. Ariya Concept to dopiero początek, ponieważ Nissan analizuje możliwości transformacji stylistyki, układu podzespołów oraz wrażeń z jazdy z uwzględnieniem architektury nowych platform samochodów elektrycznych” – powiedział Yamauchi. „Ariya Concept nie jest samochodem koncepcyjnym oderwanym od rzeczywistości, ale raczej pojazdem zgodnym z fundamentami wizji Nissan Intelligent Mobility oraz zapowiedzią zupełnie nowych wrażeń z jazdy, które są już nieodległą perspektywą”.

źródło: Nissan