Mitsubishi wprowadza w życie system Dendo Drive House

Mitsubishi Motors Corporation wprowadza w życie kolejny kluczowy element swojej strategii elektromobilności, który będzie mieć znaczący wpływ na zmiany zachodzące w przemyśle motoryzacyjnym i uruchamia pakiet (DDH) „Dendo Drive House”, czyli system: samochód-dom-sieć energetyczna.

Elektryczna „góra lodowa”
Postępujące zmiany klimatyczne, niestabilne ceny surowców i energii, rosnąca świadomość proekologiczna klientów stanowią poważne wyzwanie dla przemysłu motoryzacyjnego. Sprostanie temu wyzwaniu oznacza, spojrzenie na nowo na swoją rolę w świecie. To implikuje rewolucję sposobu myślenia, zwłaszcza w kwestii rozwoju nowoczesnych technologii i modeli biznesowych. Pojazdy zelektryfikowane są w tym przypadku jedynie czubkiem góry lodowej.

Mitsubishi Motors Corporation (MMC) jest oczywiście częścią tej ambitnej nowej gry, ale z pewną różnicą. Choć MMC jest mniejszym graczem, to jednak już w 1966 roku uruchomił dział badawczo-rozwojowy, skoncentrowany na elektromobilności, który stanowił początek długofalowej ewolucji technologicznej MMC.

Z dala od wszelkich marketingowych trendów, japoński koncern dwukrotnie wprowadził projekty elektromobilności do codziennego życia. W 2009 roku rozpoczął sprzedaż modelu i-MiEV – pierwszego całkowicie elektrycznego pojazdu segmentu EV, oferowanego przez globalnego producenta samochodów, a  w 2013 roku MMC wprowadziło na rynek model Outlander PHEV, stając się światowym prekursorem segmentu SUV z technologią napędu hybrydowego typu plug-in.

Ekosystem
Zaprezentowany podczas Salonu Samochodowego w Genewie w 2019 roku, Dendo* Drive House to model ekosystemu dla domu i pojazdu, przeznaczony do generowania, przechowywania i udostępniania energii, dzięki czemu samochód stanowi część infrastruktury energetycznej.

Sprzedaż detaliczna systemu DDH ruszy w tym roku, najpierw w Japonii i Europie. To unikalny projekt w branży, z którego mogą korzystać posiadacze ponad 190 000 modeli Outlander PHEV, w tym uczestnicy projektów pilotażowych V2X i EV na całym świecie. Wykorzystując kompatybilność Mitsubishi Outlandera PHEV z systemem V2X, DDH stanowi pakiet oferowany przez Mitsubishi Motors, na który składają się: pojazd EV lub PHEV, dwukierunkowa ładowarka, panele słoneczne, bateria domowa i Home Energy Management System (HEMS). Jest on przeznaczony do użytku domowego, ale może zostać rozszerzony na obiekty biznesowe lub przemysłowe.

DDH będzie oferowany przez dealerów Mitsubishi Motors – ułatwi to sprzedaż, instalację i konserwację komponentów systemu. Po zainstalowaniu, pakiet DDH umożliwi klientom ładowanie pojazdu w domu przy użyciu energii słonecznej, a także dostarczenie energii elektrycznej z pojazdu Mitsubishi EV/PHEV do domu.

Mogą oni w ten sposób zmniejszyć koszty paliwa, korzystając z energii pochodzącej z paneli słonecznych, służącej do naładowania akumulatorów pojazdów EV/PHEV i baterii domowych, natomiast w nocy mogą obniżyć koszty energii dzięki zastosowaniu dwukierunkowej ładowarki do pobrania energii z baterii pojazdów do sieci domowej.

Równolegle pakiet DDH może przyczynić się do stworzenia środowiska niskoemisyjnego, wykorzystując energię wytwarzaną przez panele słoneczne do zasilania urządzeń gospodarstwa domowego lub do zapewnienia mocy wymaganej do korzystania z pojazdów EV/PHEV.

źródło: Mitsubishi