Express Car Rental z ofertą samochodów elektrycznych

Firma Express Car Rental dodała do swojej oferty samochody elektryczne. Na początek w ramach wynajmu długoterminowego są dostępne dwa modele aut: mikrosamochód ZD D2S oraz Hyundai Kona. Firmy i samorządy mogą skorzystać z atutów jakie niesie za sobą korzystanie z elektromobilności bez konieczności posiadania auta na własność.

Ustawa o elektromobilności, planowane przez rząd dopłaty do zakupu pojazdów elektrycznych i zaostrzone przepisy UE dotyczące emisji spalin to główne przyczyny dużego zainteresowania samochodami o napędach alternatywnych. Od 2020 roku, średni poziom emisji CO2 w całej gamie aut produkowanych przez dany koncern nie może przekraczać 95 g/ km, w przeciwnym wypadku za każdy gram powyżej ustalonej normy naliczana będzie opłata karna. Dla porównania według aktualnej normy Euro 6.2 znanej jako WLTP, popularne Renault Clio z silnikiem 0,9 litra emituje 131-136 g CO2/km. Przykład ten pokazuje skalę wyzwań, stojących przed producentami aut. W praktyce koncerny dostrzegają, że normę da się osiągnąć wyłącznie poprzez znaczne zwiększenie samochodów zeroemisyjnych w ofercie.

Samochody elektryczne, albo szerzej – samochody niskoemisyjne i zeroemisyjne, są z całą pewnością przyszłością transportu w Europie. Według danych PSPA w ubiegłym roku w UE zarejestrowano ponad 300 tys. samochodów elektrycznych. Z raportu „Polish EV Outlook 2019” dowiadujemy się, że w Polsce jest aktualnie 3,5 tys. pojazdów elektrycznych, a liczba nowych aut na prąd zwiększa się z każdym rokiem. Firmy dostrzegają ekonomiczne korzyści samochodów elektrycznych takie jak tańsze koszty eksploatacji, tańsze lub darmowe parkowanie w mieście, poruszanie się po buspasach. Często wprowadzenie do floty samochodów o napędzie alternatywnym to element polityki społecznej odpowiedzialności. Dlatego firmy, które profesjonalnie zajmują się wynajmem samochodów dostrzegają nowe potrzeby i się do nich intensywnie przygotowują.

– Express obserwuje trendy rynkowe bardzo uważnie. Już kilka lat temu dostrzegliśmy zagrożenia związane z mocno niepewną przyszłością silników diesla i bardzo ograniczyliśmy ich udział w naszej flocie. Sądząc po danych rynkowych, mamy najbardziej „benzynową” flotę spośród wszystkich CFM-ów obecnych w Polsce. Nasze prace nad oferowaniem samochodów FEV są kontynuacją tego myślenia wyprzedzającego. Chcemy być częścią rewolucji, która odbywa się w transporcie – komentuje Hubert Laszczyk, prezes zarządu w firmie Express Car Rental.

Polska jako kraj wchodzi obecnie w fazę budowy infrastruktury ładowania aut elektrycznych. Wiele firm planuje zamontowanie w swoich biurowcach własnej ładowarki. Ogólna liczba punków ładowania, którą mamy w Polsce to około 850. Na pewno jest to proces, który sprawia, że samochody elektryczne, szczególnie udostępniane na zasadzie wynajmu, bez konieczności inwestowania dużych środków w zakup, mogą stać się realną alternatywą dla samochodów spalinowych.

Wypożyczalnia Express Car Rental na początek zaoferowała w wynajmie długoterminowym, jako jedyna w Polsce, dwumiejscowy microcar elektryczny ZD D2S, który jest idealnym pojazdem do miasta. Posiada baterię 15 kW, którą można ładować z gniazdka 230V, bagażnik o pojemności 274 l, kamerę cofania i nawigację Na jednym ładowaniu można przejechać od 80 do 120 km. Auto dostępne jest w wynajmie długoterminowym już od 999 zł za miesiąc, przy wynajmie na minimum 6 miesięcy. Drugi z oferowanych modeli czyli Hyundai Kona to wyjątkowy crossover o zasięgu maksymalnym 470 km, pojemności bagażnika 332 l, silnikiem o mocy 135 KM i akumulatorem o pojemności 39,2 kWh.

Mimo, że mamy do czynienia z fazą początkową rozwoju rynku samochodów z napędem alternatywnym, a rejestracje aut liczy się rocznie w setkach sztuk i jest to promil ogólnej liczby nowych aut, to rewolucja elektryczna w motoryzacji już jest faktem. W Polsce elektromobilność wydaje się już nie być tylko ciekawostką, wchodzi w fazę komercyjną i zyskuje kolejnych zwolenników. Warto już dziś zdobyć wiedzę na temat samochodów elektrycznych i sposobów ich finansowania.