Składki OC podrożały średnio o 44%

Między pierwszym kwartałem 2016 roku, a drugim kwartałem 2017 obowiązkowe składki komunikacyjnego ubezpieczenia OC wzrosły aż o 44 procent – informuje PAP, powołując się na wypowiedź wiceministra finansów Piotr Nowak. 

W I kwartale 2016 roku średnia składka OC wynosiła 355 zł, o tyle w II kwartale 2017 było to już 513 zł.

Bazując na danych zebranych przez MF na wzrost cen polis ubezpieczeniowych miało wpływ kilka czynników. – „Były wśród nich np. wytyczne KNF na temat likwidacji szkód, a także wezwania KNF do prawidłowego ustalenia składki ubezpieczeniowej, adekwatnej do umów ubezpieczenia. Znaczenie też miały, według MF, zmiany w otoczeniu prawnym działalności ubezpieczeniowej i np. zmiany w kodeksie cywilnym, gwarantujące wydłużenie czasu na roszczenia od ubezpieczycieli” – czytamy w komunikacie PAP.

Istotna była również, mówił Nowak, coraz nowsza i droższa flota pojazdów, a więc także droższe koszty naprawy oraz wyższe ceny usług zdrowotnych.

Jak przewiduje wice minister Nowak, w ostatnim okresie można jednak już mówić o stabilizacji składek, a firmy ubezpieczeniowe już nie tracą na ubezpieczeniach komunikacyjnych – nie powinny mieć więc już potrzeby dalszego podwyższenia składek.

Z kolei Wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Zdzisława Cwalińska-Weychert zwróciła uwagę, że np. ofiary wypadków komunikacyjnych otrzymują „szokująco wyższe” odszkodowania w porównaniu z ofiarami innych wypadków. Nie można więc się dziwić podwyżkom składek OC.

Źródło: PAP; MF

Wideo

[Geneva Motor Show 2018] Elektryczne modele marki Volkswagen
[Geneva Motor Show 2018] Toyota Auris i nowe koncepty
[Geneva Motor Show 2018] Relacja Menadżera Floty - dzień 1
[Geneva 2018] Car of the Year 2018
  •  image
  •  image
  •  image
  •  image
[Pierwsza jazda] Test Infiniti Q30
[Fotorelacja] Motor Show 2016

Aktualności