Hyundai IONIQ we flocie taxi EcoCar

Jako pierwsza firma taksówkowa w Polsce, EcoCar S.A. wprowadziła do swojej floty model Hyundai IONIQ. Tym samym spółka umocniła pozycję lidera na polskim rynku taxi, jeśli chodzi o wielkość floty aut hybrydowych.

Flotę EcoCar tworzą jednakowo oznakowane biało-zielone, maksymalnie dwuletnie samochody. Wszystkie auta spełniają restrykcyjne normy emisji spalin Euro 6, a 97% z nich to samochody hybrydowe. Nowe taksówki Hyundai IONIQ Hybrid na początek wyjadą na ulice Warszawy, jednak już w niedalekiej przyszłości będą mogli nimi podróżować także pasażerowie pozostałych aglomeracji, w których działa EcoCar: Wrocławia i Trójmiasta.

– „Misją EcoCar jest dbałość o ekologię. Kierujemy się nią we wszystkich działaniach biznesowych. Nasza flota samochodowa, wzmocniona o kolejne hybrydy – nowoczesne Hyundai IONIQ. To najpotężniejsza flota hybrydowych aut ze wszystkich korporacji taksówkowych działających w Polsce” – powiedział Robert Radoszewski, Prezes Zarządu EcoCar S.A. Podkreślił też, że dbałość o środowisko nie kończy się tylko na wyborze odpowiednich pojazdów. – „Plastikowe karty i vouchery zastąpiliśmy identyfikacją klienta po numerze telefonu oraz EcoKodami, a system do zarządzania ruchem taksówek dobiera optymalną trasę do klienta i kieruje do niego tą najbliższą taksówkę. Nasi kierowcy przechodzą też szkolenia z tzw. eko-driving’u i są nagradzani za zgodną z nim jazdę.”

„IONIQ Hybrid został też wyposażony w szereg rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo podróżujących nim osób, np. 7 poduszek, system autonomicznego hamowania czy system utrzymywania pasa ruchu. Jestem przekonany, że klienci EcoCar, nie tylko w Warszawie, ale już niedługo w kolejnych miastach w Polsce, docenią liczne zalety naszych aut” – powiedział Grzegorz Sokalski, Szef Sprzedaży Flotowej Hyundai Motor Poland

Hybrydy to w chwili obecnej jedne z najbardziej innowacyjnych i oszczędnych pojazdów. Wpływają nie tylko na ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, ale zapewnią pasażerom wygodę jazdy, a firmie najniższe koszty eksploatacji dzięki rekordowej oszczędności w ruchu miejskim oraz niskim kosztom utrzymania. Auta tego rodzaju są coraz bardziej popularne w Polsce. W 2016 roku, według danych European Automobile Manufacturers Association (ACEA) zarejestrowano ich w kraju 9 849. To o 4 264 więcej niż w roku poprzednim (5 585 zarejestrowanych pojazdów w 2015 roku).

W Polsce jest ok. 100 000 taksówek. Większość z nich to auta nieekologiczne, mające średnio 10 lat. Taksówki pokonując około 3 750 000 km każdego dnia znacznie przewyższają normy UE w zakresie emisji CO2. Dzienna emisja spalin CO2 dla około 10 letnich taksówek to ok. 900 ton. Jeśli wszystkie taksówki byłyby autami ekologicznymi i posiadały napęd hybrydowy, generowałyby jedynie 375 ton CO2 dziennie, czyli emisja CO2 zmniejszyłaby się niemal trzykrotnie (do ok. 375 ton).

Źródło: EcoCar
oprac. MF/jab