Renault zwiększa swój zasięg na chińskim rynku pojazdów LCV

Renault zgodziło się wykupić prawie połowę akcji nierentownej spółki chińskiego koncernu Brilliance China Automotive Holdings, zajmującego się między innymi budową lekkich samochodów dostawczych. W ten sposób francuski producent chce wzmocnić swoją pozycję w klasyfikacji największych marek motoryzacyjnych na świecie.

Renault postanowiło zainwestować łącznie 1,5 mld juanów (221 mln USD) w Shenyang Brilliance Jinbei Automobile Co.

Prezes Renault, Carlos Ghosn, wykorzystuje siłę zarządzanej przez siebie firmy w segmencie pojazdów użytkowych. Po pierwsze po to, aby zwiększyć ekspansję koncernu Renault-Nissan w Chinach, a po drugie chce w ten sposób zwiększyć ogólny wolumen produkcji pojazdów w kontekście rywalizacji wśród największych producentów samochodów na świecie. Wsparcie chińskiej marki Brilliance ma także przyczynić się do odbudowania marki Nissan w rejonie azjatyckim, jako wiodącego producenta aut typu LCV.

Przypomnijmy, że Shenyang Brilliance Jinbei odnotowała straty w wysokości 1,1 mld juanów w ciągu ostatnich dwóch lat, a łączny dług zobowiązań wobec dostawców, pracowników i innych kooperantów wyniósł na koniec 2016 roku blisko 3,6 mld juanów.

Źródło: Automotive News China
oprac. MF/jab