[Relacja foto i wideo] Przedpremierowy pokaz obiektu Škoda Autodrom Poznań

Škoda Autodrom Poznań to jeden z najnowocześniejszych obiektów szkoleniowych w Polsce. Jego oficjalne otwarcie nastąpi we wrześniu. Z możliwościami, jakie oferuje ośrodek mogliśmy się zapoznać już teraz.

Škoda Autodrom Poznań to obiekt, który powstał obok Interaktywnego Centrum Bezpieczeństwa Škoda Auto Lab. Jego budowa wpisuje się w program czeskiej marki dotyczący zwiększania bezpieczeństwa na drogach. W jego ramach od 2004 r. działa Škoda Auto Szkoła.

Budowa ośrodka rozpoczęła się w ubiegłym roku. O tym, jak duże jest to przedsięwzięcie świadczą liczby:
–  łącznie do wykonania robót ziemnych zużyto 30 000 ton piasku, tj. 375 000 taczek;
– ułożono 2 km rur systemu nawadniającego i odwadniającego;
– wbudowano zbiorniki o łącznej wadze 203 ton (bez wody) – to tyle, ile w przybliżeniu wynosi masa 176 aut Škoda Octavia;
– zbiorniki wypełnione wodą ważą 553 tony, czyli tyle, ile waży 480 sztuk Octavii.


Škoda Autodrom Poznań oficjalnie zacznie działalność we wrześniu. Czeska marka udostępniła ośrodek przedpremierowo dla mediów oraz swoich klientów flotowych.

Škoda udostępniła uczestnikom do testów 20 samochodów, reprezentujących przekrój gamy marki, czyli modele Octavia, Superb, Yeti, Rapid i Fabia. Kierowcy wraz z instruktorami trenowali na placu manewrowych, wzniesieniu i okręgu. Moduły posiadają maty poślizgowe z przeszkodami wodnymi, na których uczestnicy będą mogli ćwiczyć m.in. prawidłowe hamowanie, omijanie przeszkody czy też szybkie pokonywanie serii zakrętów.

Jednym z najciekawszych elementów Škoda Autodrom Poznań jest tzw. szarpak. Urządzenie to wprowadza pojazd w niekontrolowany poślizg nadsterowny.

– Zbyt mało jest takich miejsc jak Škoda Autodrom Poznań w Polsce. Powinno być ich dużo więcej i powinny być bardziej wypromowane. Uważam że inicjatywa Škody jest rewelacyjna – powiedział biorący udział w pierwszy testach obiektu Michał Kaczmarek z BZ WBK.