Zakłady Jaguara na Słowacji będą droższe niż zakładano

Ze wstępnych informacji wynika, że zapewnienie odpowiedniej powierzchni na potrzeby zakładów Jaguara będzie wymagało dodatkowych nakładów finansowych. Prognozowana przez słowacki rząd kwota 148 mln euro może znacznie wzrosnąć.

Wyższe koszty związane są stosunki wodne w pobliżu działek, na których mają stanąć nowe zakłady brytyjskiego producenta. Jak podjają słowackie władze, konieczne będzie wykonanie dodatkowych prac związanych z zabezpieczenia fabryki przed zalaniem oraz obniżenie poziomu wód gruntowych.

Według doniesień Bratysławy całkowity koszt może być wyższy o 22 mln euro. Związane jest to z koniecznością budowy nowych wałów przeciwpowodziowych, jak też podwyższenie tych istniejących. Słowackie Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że ma w budżecie rezerwę przeznaczoną na ten cel.

Zakłady Jaguara mają zostać zbudowane w Nitrze. Plan zakłada produkcję do 300 tys. pojazdów rocznie. Prace przedwykonawcze mają rozpocząć się w tym roku. Jest to ważna inwestycja dla Słowacji ze względu na docelowe zatrudnienie 2,8 tys. osób.

Źródło: wnp.pl