Wzrost w polskiej branży leasingowej

Polska branża leasingowa odnotowuje coraz lepsze wyniki. Wśród krajów Europy zajmujemy szóste miejsce obok takich państw, jak Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy czy Szwecja.

Dla Polski wskaźnik wzrostu w branży leasingowej wynosi 13,2%. Jest to o 4 punkty procentowe więcej niż średnia europejska. Takie wartości zostały osiągnięte przede wszystkim dzięki finansowaniu pojazdów osobowych, dostawczych oraz ciężarowych o masie całkowitej do 3,5 tony. Przez pierwsze 9 miesięcy tego roku do użytkowania zostało wprowadzonych 109,4 tys. aut o łącznej wartości 10.7 mld zł. Oznacza to wzrost wartości opłaconych aut o 42,9%, w porównaniu do tego samego okresu sprzed roku.

Jak można przeczytać w Pulsie Biznesu: „Udział leasingu samochodów osobowych w całym rynku leasingu pojazdów wzrósł z 39% po trzech kwartałach ubiegłego roku do 48% po trzech kwartałach 2015 r. Eksperci wskazują, że jest to najdynamiczniej rozwijająca się kategoria, która ma największy udział w rynku leasingu, na poziomie 36,7%. Wzrost w tej kategorii w 2015 r. wynosi 17,4%“.

Dziennik porusza też kwestie niezrealizowanego potencjału polskiego rynku (leasing konsumencki). Zaznacza, że obowiązująca od 1 lipca 2011 roku ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych miała znacząco zwiększyć wpływy do budżetu państwa, przede wszystkim przez sprzedaż nowych pojazdów. Jednak klienci cały czas wolą posiadać własne samochody niż korzystać z leasingu.

Źródło: Puls Biznesu