Nowe przepisy poprawiają bezpieczeństwo na drogach

Spadek liczby zabitych i rannych oraz mniejsza liczba wypadków – tak w skrócie przedstawia się bilans na polskich drogach w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku.

Według wstępnych danych, w wypadkach zginęło o 32 osoby mniej w stosunku do lipca 2014 r. Spadła też liczba osób rannych (o 752) i liczba wypadków (o 542).

– Od momentu wejścia w życie nowych, zaostrzonych przepisów drogowych, kierowcy jeżdżą zdecydowanie wolniej – podkreślała podczas briefingu podsumowującego pierwszy miesiąc wakacji na naszych drogach rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak. Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązującymi od 18 maja, kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, prawo jazdy jest odbierane od razu przez kontrolującego ich policjanta i zatrzymywane na 3 miesiące. Jeżeli dana osoba będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, okres jest przedłużany do 6 miesięcy. Do tej pory policja odebrała blisko 7000 praw jazdy.

Niestety, chociaż tegoroczny lipiec na polskich drogach był bezpieczniejszy w porównaniu do ubiegłorocznego, to był najtragiczniejszym miesiącem w 2015 r. Wstępny bilans lipca to 234 zabitych, 3436 rannych i 2774 wypadków. W do tej pory najgorszym miesiącu, czyli marcu, zginęło 226 osób.