Zmiany w zarządzie Škoda Auto

Škoda Auto ogłosiła zmiany w swoim zarządzie. Maren Gräf, obecnie Head of Group HR Top Management Grupy Volkswagen, obejmie stanowisko członka zarządu ds. Zasobów Ludzkich. Zastąpi Bohdana Wojnara, który po dziesięciu latach zdecydował się zrezygnować ze swojej roli. Wojnar będzie nadal ściśle współpracował z firmą jako prezes Czeskiego Stowarzyszenia Przemysłu Motoryzacyjnego. Ponadto Martin Jahn, Top Manager Volkswagen Group w Czechach, dołączy do Škody jako członek zarządu ds. Sprzedaży i Marketingu, zastępując Alaina Faveya, który wkrótce obejmie nową rolę w Grupie Volkswagen. Wszystkie zmiany w zarządzie Škoda Auto wejdą w życie 1 marca tego roku.

Zmiany w Dziale HR

Bohdan Wojnar odegrał znaczącą rolę w ogromnym rozwoju Škody w ciągu ostatniej dekady. Rozwój ten znajduje również odzwierciedlenie w stałym wzroście zatrudnienia: od 26 000 pracowników na początku jego kadencji do prawie 42 000 pracowników dzisiaj. Z niecierpliwością czekam na dalszą ścisłą współpracę z Wojnarem jako prezesem Czeskiego Stowarzyszenia Przemysłu Motoryzacyjnego i życzę mu samych sukcesów w nowej funkcji – mówi prezes zarządu Škoda Auto, Thomas Schäfer.

Jednocześnie chciałbym powitać w naszym zarządzie Maren Gräf. Pozyskaliśmy uznaną ekspertkę HR z międzynarodowym doświadczeniem. Jej zadaniem będzie wzniesienie działu zasobów ludzkich na jeszcze wyższy poziom. Naszym celem jest zapewnienie pracownikom Škody stałego zatrudnienia, przy jednoczesnym wzmocnieniu i poszerzeniu naszej wiedzy w zakresie e-mobilności, oprogramowania oraz promowania różnorodności rodziny marki we wszystkich obszarach. Życzę Maren Gräf wszelkich sukcesów i dobrego początku w nowej roli – podsumowuje Schäfer.

Zmiany w Dziale Sprzedaży i Marketingu

W tym samym czasie dotychczasowy Top Manager Volkswagen Group w Czechach, Martin Jahn, zastąpi Alaina Faveya na stanowisku członka zarządu ds. Sprzedaży i Marketingu.

Jako członek Zarządu ds. Sprzedaży i Marketingu Alain Favey wniósł znaczący wkład w osiągnięcia Škody. Jego przedsiębiorcze i oparte na współpracy podejście do dealerów oraz importerów zadecydowało o sukcesie firmy, szczególnie w kryzysowym roku 2020. Chciałbym mu podziękować za doskonałą i pełną zaufania współpracę oraz życzyć wszystkiego najlepszego na przyszłość – mówi Thomas Schäfer. – Chciałbym powitać Martina Jahna, który powraca do Škoda Auto jako sprawdzony ekspert ds. sprzedaży i marketingu, aby wzmocnić nasz zarząd po tym, jak spędził ponad dwanaście lat za granicą. Do jego głównych zadań będzie należała kontynuacja cyfryzacji naszej działalności detalicznej, opracowywanie nowych modeli biznesowych dla Škody, rozwijanie działalności poprzez ekspansję na wschodzące rynki i zwiększanie orientacji na klienta. Życzę mu wszelkich sukcesów w nowej roli – dodaje prezes zarządu Škoda Auto.

Doświadczenia zawodowe członków zarządu:

Maren Gräf

Maren Gräf, z zawodu prawniczka, dołączyła do Grupy Volkswagen w 1999 roku w Volkswagen Immobilien. Początkowo pracowała w dziale prawnym, a później została asystentką prezesa. W latach 2002-2005 pracowała w dziale HR firmy Volkswagen AG w Wolfsburgu, a do Volkswagen Immobilien powróciła w 2005 roku jako menadżer ds. Zarządzania. Odpowiadała tam za zarządzanie HR, sprawy prawne, komunikację i marketing oraz rozwój biznesu. W latach 2012-2015 Maren Gräf pracowała w FAW-Volkswagen w Changchun w Chinach na stanowisku kierownika ds. Rozwoju Zarządzania w Obszarze HR. W sierpniu 2015 roku wróciła do Wolfsburga, aby objąć stanowisko kierownika ds. Rozwoju Zarządzania w obszarach produkcji i logistyki, produkcji komponentów i elektromobilności. W listopadzie 2018 roku została prezesem Top Management HR Grupy Volkswagen. Oprócz tych ról Maren Gräf jest również członkiem rady nadzorczej Wolfsburg AG.

Bohdan Wojnar

Bohdan Wojnar jest członkiem zarządu Škoda Auto ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi od stycznia 2011 r., co czyni go osobą, która najdłużej pozostaje w zarządzie marki. Podczas swojej dziesięcioletniej kadencji Wojnar kierował transformacją procesu zarządzania zasobami ludzkimi, opracował system szkolenia i edukacji pracowników oraz założył Akademię Škody. Odegrał również aktywną rolę w ścisłej współpracy marki ze związkiem zawodowym KOVO podczas opracowywania strategii CSR firmy. Współpraca objęła utworzenie funduszu kapitałowego Škoda Auto, który zainwestuje ponad 780 milionów CZK w celu zwiększenia atrakcyjności regionów otaczających obiekty marki w Czechach. Strategia ta otrzymała m.in. nagrodę Top Responsible Company Award. Wojnar nadzorował negocjacje z rządem czeskim w zakresie transformacji przemysłu motoryzacyjnego, cyfryzacji i e-mobilności, wnosząc jednocześnie istotny wkład w dalszy rozwój Uniwersytetu Škody, w tym jego międzynarodową akredytację. Wojnar od 2016 roku jest prezesem Czeskiego Stowarzyszenia Przemysłu Motoryzacyjnego. Od 2013 roku należy również do zarządu Czeskiego Stowarzyszenia Przemysłu i Transportu. Od wiosny 2020 roku zasiada także w Narodowej Radzie Gospodarczej (NERV). Ponadto pełni kilka funkcji w różnych instytucjach akademickich, w których nadal reprezentuje interesy Škoda Auto.

Martin Jahn

Martin Jahn pełnił funkcję członka zarządu Škoda Auto ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi w latach 2006-2008, a potem został mianowany dyrektorem zarządzającym Volkswagen Group NSC w Moskwie, gdzie był odpowiedzialny za sprzedaż marek grupy. W latach 2010-2016 był dyrektorem zarządzającym Volkswagen Group Fleet International w Wolfsburgu w Niemczech, gdzie jego głównym obowiązkiem było zarządzanie globalną sprzedażą korporacyjną Grupy Volkswagen. W 2016 roku przeniósł się do Changchun w Chinach, aby objąć stanowisko wiceprezesa wykonawczego ds. Sprzedaży i Marketingu oraz dyrektora zarządzającego marki Volkswagen w firmie FAW-VW. Z Jahnem na stanowisku wiceprezesa, FAW-VW zbudował silną pozycję na chińskim rynku SUV-ów.

Alain Favey

Alain Favey jest członkiem zarządu Škoda Auto ds. Sprzedaży i Marketingu od września 2017 r. W tym okresie Škoda znacznie poprawiła wyniki sprzedaży i zwiększyła swój udział w rynku europejskim o 1 punkt procentowy do 5,3%. Organizacja sprzedaży była również intensywnie przygotowywana do rychłego wprowadzenia na rynek pierwszego pojazdu elektrycznego opartego na platformie MEB, Enyaq iV. Przed przejściem do Škoda Auto Favey był prezesem zarządu Porsche Holding Salzburg, największego dystrybutora samochodów w Europie.

 (TSz) Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *