Luca de Meo zostanie dyrektorem generalnym Renault

Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami, o czym pisaliśmy 8 stycznia tego roku, były prezes Seata obejmie kluczowe stanowisko we francuskim koncernie motoryzacyjnym. Renault oficjalnie potwierdziło, że Włoch zostanie nowym dyrektorem generalnym firmy od 1 lipca 2020 roku.

Tekst: Tomasz Szmandra

Rada Administrująca Renault na posiedzeniu 28 stycznia 2020 roku mianowała na stanowisko dyrektora generalnego koncernu Lukę de Meo. Stanowisko obejmie 1 lipca tego roku. Do tego czasu funkcję tę będzie nadal tymczasowo sprawowała Clotilde Delbos, która z początkiem lipca zostanie zastępcą dyrektora generalnego. – Luca de Meo to świetny strateg i wizjoner szybko zmieniającego się świata motoryzacyjnego. Jego wiedza, ale także pasja do samochodów czynią go prawdziwym atutem Grupy – stwierdził Jean-Dominique Senard, prezes zarządu i przewodniczący Rady Administrującej Renault

Luca De Meo urodził się w Mediolanie w 1967 roku. Ukończył zarządzanie na Uniwersytecie Handlowym im. Luigi Bocconiego w Mediolanie. Ma ponad 20-letnie doświadczenie w branży motoryzacyjnej. Swoją karierę rozpoczął od pracy w Renault. Następnie przeszedł do Toyota Europe, a potem pracował dla grupy Fiat, gdzie zarządzał markami Lancia, Fiat i Alfa Romeo. Od 2009 związany był z Grupą Volkswagena, gdzie był m.in. dyrektorem marketingu. Od 2012 r. pełnił funkcję członka zarządu odpowiedzialnego za sprzedaż i marketing w Audi AG. Od 1 listopada 2015 roku do stycznia 2020 roku był przewodniczącym komitetu wykonawczego Seata i członkiem rad nadzorczych Ducati i Lamborghini oraz prezesem zarządu Grupy Volkswagen we Włoszech.

Grupa Renault produkuje samochody od 1898 roku. W 2018 roku firma sprzedała blisko 3,9 miliona pojazdów różnych marek w 134 krajach. Do koncernu należy 36 fabryk, a firma zatrudnia ponad 180 000 osób. Renault podkreśla w opublikowanym komunikacie, że obecnie koncentruje się na ekspansji międzynarodowej. W tym celu wykorzystuje synergię pięciu marek (Renault, Dacia, Renault Samsung Motors, Alpine i LADA), pojazdów elektrycznych oraz sojuszu z Nissanem i Mitsubishi Motors.