[PORADNIK] 7 rzeczy, które możesz i powinieneś kontrolować, posiadając flotę pojazdów

Kierowcy to tylko ludzie – bywają niefrasobliwi i nie zawsze stawiają finanse pracodawcy ponad indywidualne potrzeby. Zwłaszcza jeśli wiedzą, że weryfikacja ich działań będzie bardzo trudna, jeśli nie w ogóle niemożliwa. Narzędzia monitorujące sposoby, w jakie korzystają z firmowych pojazdów, przynoszą diametralną zmianę sytuacji. W efekcie stałej kontroli zmniejsza się liczba niepożądanych działań i zdarzeń, które generują największe straty dla firmy

Jak zaoszczędzić 1,5 miliona złotych w ciągu 12 miesięcy? To nie jest trudne. O taką kwotę obniżają się nakłady finansowe w dużych firmach dzięki wdrożeniu inteligentnych systemów zarządzania flotą.

Monitoring GPS to narzędzie umożliwiające śledzenie wykorzystywania pojazdów w czasie pracy. Dzięki niemu można zarządzać flotą firmy z każdego miejsca przy użyciu komputera lub urządzenia mobilnego podłączonego do Internetu. W efekcie stałej kontroli zmniejsza się liczba niepożądanych działań i zdarzeń , które generują największe straty dla firmy.

Monitoring GPS można wykorzystać do:
• budowania systemu motywacyjnego
• optymalizacji kosztów floty nawet o 40%
• zwiększenia bezpieczeństwa
• poprawienia sposobu jazdy
• wyeliminowania niepożądanych zachowań kierowców samochodów firmowych

Wdrożenie w firmie systemu monitoringu GPS to ważna decyzja, której skutkiem jest dokładna analiza sposobu wykorzystywania pojazdów, dzięki czemu możliwa staje siępełna kontrola nad flotą. Jednocześnie dzięki platformie lokalizacyjnej jest to rozwiązanie gwarantujące skuteczność i wygodę.

Kierowcy samochodów służbowych nagminnie jeżdżą swoimi trasami. Kontroluj postoje, narzucaj optymalną trasę.
Zarządzanie flotą musi być efektywne i przynosić zyski. Samochody służbowe w wielu zakładach komunalnych czy firmach transportowych nie bez powodu mają wyznaczone konkretne trasy, którymi powinny się poruszać. Chodzi m.in. o zużycie paliwa, o zadania, które należy wykonać w konkretnej lokalizacji oraz o przepisy transportowe, których przestrzeganie jest wymogiem.

Nie zawsze jednak kierowcy przestrzegają określonych w firmie zasad. Zdarza się, że zmieniają trasę przejazdu lub manipulują czasem wyznaczonych przerw. Dzięki systemowi monitoringu tego typu kwestie błyskawicznie zostają wychwycone, a nieprawidłowości są sygnalizowane na platformie lokalizacyjnej. Ponadto istnieje możliwość budowania nawigacji przez dyspozytorów, którzy mogą narzucać kierowcom określone trasy. Kiedy samochód znajdzie się poza trasą, dyspozytor natychmiast zostaje o tym powiadomiony alertem.

Kierowcy samochodów firmowych nie zawsze informują przełożonych o faktycznym stanie technicznym auta. Kontroluj parametry zużycia w samochodach służbowych.

Menadżer floty musi podczas swojej pracy wykazać się ograniczonym zaufaniem do informacji, uzyskiwanych od kierowców. Nie zawsze jest jednak w stanie sprawdzić parametry każdego pojazdu. Tu idealnie sprawdza się system monitoringu GPS, który umożliwia taką kontrolę. Przykładem może być monitorowanie poziomu naładowania akumulatorów. W momencie, gdy akumulatorowi grozi rozładowanie, włącza się alarm. Dzięki powiadomieniu zespół flotowy kieruje samochód do warsztatu. W ten sposób można kontrolować wiele innych parametrów.

Kierowcy samochodów firmowych niejednokrotnie nadużywają udzielonego im kredytu zaufania. Zdalnie steruj funkcjami firmowych aut. Elektroniczna autoryzacja startu pozwala uruchomić samochód tylko osobom, które mają do tego prawo, czyli posiadają kartę, uniemożliwiając tym samym wycieczki firmowym autem pozostałym pracownikom. Jednak w niektórych przypadkach pracownicy mający silną potrzebę skorzystania z auta służbowego, uruchamiają samochód, ignorując sygnał dźwiękowy. W takich sytuacjach nowoczesne systemy reagują natychmiast, a po stwierdzeniu nadużycia umożliwiają zdalne zablokowanie rozrusznika (oczywiście wtedy, kiedy auto już stoi). Pozwalają też sprawdzić lokalizację samochodu i dzięki zdjęciom satelitarnym dowiedzieć się, gdzie znajduje się pojazd służbowy, a wraz z nim pracownik.

Matematyka jest wszędzie

Pozwól swojemu pracownikowi korzystać z auta w celach prywatnych, ale kontroluj sytuację. Menadżer floty musi podejmować różne decyzje, ważyć zyski i straty, dokonywać właściwych wyborów.

Niektórzy pracownicy mają prawo korzystać z aut służbowych w celach prywatnych. W takiej sytuacji trudno dokładnie określić, kiedy auto używane jest jako prywatne, a kiedy jako służbowe. Dzięki systemowi monitorującemu, można mieć kontrolę również nad tymi kwestiami.

Wystarczy, że pracownicy, wsiadając do auta, będą logować się do odpowiedniego trybu jazdy służbowej lub prywatnej. W razie podejrzenia nadużycia, konieczne jest jedynie ustalenie czy wybór danego trybu jazdy na konkretnych trasach był uzasadniony. Nie ma oczywiście gwarancji, że pracownicy będą korzystać z logowania prywatnego. Jednak gdy nie mają do wyboru różnych trybów jazdy, łatwiej im oszukiwać. Wprowadzenie systemu odgórnej kontroli oddziałuje na psychikę pracownika i dochodzi do uruchomienia mechanizmu samokontroli.

Firmowa maszyna rolnicza lub budowlana może być wykorzystywana do celów prywatnych. Kontroluj lokalizację samochodów firmowych oraz maszyn rolniczych lub budowlanych i zabezpiecz je przed kradzieżą. Walka z nadużyciami w wykorzystywaniu firmowego sprzętu nie może odbywać się wyłącznie na słowa. Kluczowe jest konsekwentne działanie, bo tylko takie jest skuteczne.

Systemy GPS to narzędzia monitorowania i lokalizacji floty, także maszyn rolniczych i budowlanych. Nawet jeżeli zaistnieje konieczność pozostawienia sprzętu poza bazą, jest on zabezpieczony przed kradzieżą. System GPS stanowi samowystarczalne zabezpieczenie pojazdu dzięki monitorowaniu jego lokalizacji. W wypadku nieuzasadnionej zmiany położenia lub zaburzenia stanu zabezpieczeń do centrum monitoringu wysyłany jest sygnał alarmowy. Operator kontaktuje się wówczas z kierowcą pojazdu w celu ustalenia przyczyny alarmu. Przy stwierdzeniu, że doszło do próby kradzieży, pojazd zostaje natychmiast unieruchomiony. Niezwłocznie powiadamiana jest również policja.

Przekraczanie dopuszczalnych prędkości przez kierowców samochodów służbowych. Kontroluj auta służbowe na całym świecie.

Nadmierna prędkość to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych. Pojawia się pytanie czy warto instalować monitoring w autach służbowych. Zgodnie ze statystykami 30% wypadków w Polsce powodują kierowcy samochodów firmowych, zatem wnioski nasuwają się same. Bezkarność nie obowiązuje również na drogach poza terenem naszego kraju. Już podstawowe modele systemów GPS umożliwiają śledzenie online pojazdów na terenie całego świata.

System zarządzania flotą eliminuje tankowanie na koszt firmy. Kontroluj stan zbiorników paliwa i każde tankowanie.

Skrupulatne obliczenie wszystkich zużytych przez samochody firmowe litrów paliwa to dla człowieka niemal niewykonalne zdanie. Paliwo stanowi około 40% kosztów przewozu i jest najczęstszą przyczyną nadużyć. Zapanowanie nad jego wykorzystaniem prowadzi do szybkich oszczędności w przedsiębiorstwie. Niektóre autobusy mają dzielone zbiorniki paliwa. Istnieje więc ryzyko, że kierowca jeździ na jednym, a z drugiego paliwo odlewa na własny użytek. Systemy monitoringu pozwalają na kontrolowanie nawet czterech zbiorników paliwa w jednym pojeździe.

Nowoczesny inteligentny system zarządzania flotą monitoruje zużycie paliwa zarówno doraźne, jak i okresowe. To najskuteczniejszy program, pozwalający na analizę poziomu paliwa z baku w odniesieniu do przebiegu danego pojazdu.

Zasłyszane wypowiedzi kierowców służbowych:

• Fura!!! W końcu pomyśleli o najlepszym pracowniku. Już ja sięnią dobrze zajmę.
• Liczyli na co, że będę w trasie na każde ich pstryknięcie palcem?
• O takiej służbówce marzyłem. Wreszcie będzie czym poszaleć.
• Trudno. Muszą liczyć się z kosztami.
• A propos bezmyślnego zarządzania zasobami firmy są najlepsi.
• Dlaczego mam sobie nie postać dłużej. Przecież nie robię na akord.
• Empatia? Nigdy w życiu. Sam jestem sterem, żeglarzem i okrętem. He he he.
• A niby, jak sprawdzą tankowanie? Mam swoje własne sposoby.
• Lubię tu pracować. „Góra” jest ślepa na wszystko. To ja mam ich w garści.
• Niezaplanowane postoje? Nic z tych rzeczy. Nie bojęsię dywanika, kłamię jak z nut.
• Ale oni o niczym nie wiedzą. Biorę„lewy”ładunek i jestem paręstówek do przodu.

Flota idealna. Generuje niskie koszty. Jest niezawodna, wydajna… oraz poddana skutecznej kontroli. Systemy efektywnego zarządzania flotą zwiększają zyski firmy bez wysiłku i zbędnych nakładów. Najlepsze rozwiązania wcale nie muszą być skomplikowane.

Podsumowanie:

Korzyści, wynikające z wdrożenia inteligentnego systemu zarządzania flotą:

• Efektywne wykorzystywanie pojazdów służbowych. W dowolnej chwili można sprawdzić
aktualną i historyczną lokalizację pojazdów oraz maszyn, a także zużycie paliwa, prędkość,
czas pracy, postoje
• Zaplanowanie tras przejazdu dla każdego pojazdu, z uwzględnieniem tras alternatywnych
na wypadek awarii samochodu lub innych nieprzewidzianych zdarzeń
• Przydział zadań poszczególnym pojazdom służbowym
• Oszczędność czasu, ponieważ to system generuje analizy i raporty
• Usprawnienie gospodarki paliwowej w firmie
• Kontrola sposobu wykorzystywania floty (m.in. rejestrowanie pracy podwozia, pomiar
masy przewożonego ładunku)
• Wizualizacja działalności firmy na mapach cyfrowych
• Elektroniczna wymiana informacji z pracownikami
• Wprowadzenie elementów eco-drivingu
• Korzystanie ze zniżki na ubezpieczenie floty

Inwestycja w monitoring floty pozwala na:

• Redukcję przebiegu pojazdów o minimum 5%, a średnio o 14% w skali roku
• Redukcję spalania paliwa o 18%
• Oszczędność paliwa związaną z tzw. „spuszczaniem paliwa z baku” o około 20%
• Oszczędności na kosztach paliwa o 15% – eco driving
• Dodatkowe oszczędności na zniżce ubezpieczeniowej o 20%

 

Źródło: Globtrak Polska
oprac. (jab)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *