Niższe koszty flot dzięki telematyce i rozwiązaniom mobilnym

Przychody firm transportowych znacząco się skurczą w 2020 r., w związku ze spadkiem aktywności flot komercyjnych w czasie kryzysu spowodowanego przez COVID-19 oraz wzrost kosztów pracy. Obniżenie kosztów ich funkcjonowania jest więc obecnie priorytetem dla zarządzających.

Kryzys spowodowany przez COVID-19 okazał się być niezwykle trudny dla firm transportowych m.in. ze względu na wprowadzone ograniczenia w funkcjonowaniu gospodarki i zamknięcie granic. Jak pokazują dane z Panelu odbudowy mobilności flot – narzędzia analizującego aktywność flot stworzonego wspólnie przez Webfleet Solutions i Geotab – aktywność flot w Polsce spadła w kwietniu (po wprowadzeniu obostrzeń w przemieszczaniu) nawet o 35% w porównaniu z czasem sprzed pandemii. Duże spadki były też w innych krajach i dlatego 38% europejskich operatorów transportowych oczekuje obniżki przychodów w porównaniu do 2019 r.  Nawet po zakończeniu lockdownu aktywność flot nie wróciła do normy – w połowie października wynosiła ona 92% stanu sprzed COVID-19.

Pomimo faktu, że wielu przewoźników transportowych działa na pełnych obrotach, sytuacja jest cały czas niestabilna, a biorąc pod uwagę rozwój drugiej fali pandemii oraz wprowadzane ograniczenia gospodarcze, nie widać, by w najbliższym czasie miała się zmienić. Dlatego dla wielu podmiotów z branży redukcja kosztów operacyjnych floty jest obecnie priorytetem – mówi Dariusz Terlecki, dyrektor sprzedaży Poland & CEE w firmie Webfleet Solutions, największego europejskiego dostawcy rozwiązań do zarządzania flotą pojazdów.

Potwierdzają to także badania wykonane na zlecenie Webfleet Solutions. Menedżerowie flot, którzy wzięli w nich udział, wskazali na trzy najistotniejsze problemy, w których oczekiwaliby wsparcia: redukcję kosztów paliwa, zmniejszenie kosztów obsługi floty oraz wydłużenie czasu eksploatacji pojazdów. – Te obszary są odpowiedzialne za dużą część wydatków każdej firmy transportowej. Na szczęście nie są to koszty, na których wysokość nie mamy wpływu. Telematyka i rozwiązania mobilne oparte o dane mogą znacząco pomóc operatorom flot w ich ograniczeniu – dodaje Terlecki.

Redukcja kosztów paliwa

Firma Webfleet Solutions zapytała 1200 decydentów z całej Europy jak sobie radzą z kosztami paliwa. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom do zarządzania flotami menedżerowie mogą monitorować w czasie rzeczywistym i analizować wiele danych, które pomogą w optymalizacji kosztów paliwa. To między innymi zachowania i styl jazdy kierowców (niepotrzebne przyspieszanie lub hamowanie) czy zużycie paliwa decydują o efektywności. Platforma WEBFLEET dodatkowo, za pośrednictwem terminali PRO Driver, dostarcza nie tylko zarządzającym ale także kierowcy informacji zwrotnych w czasie jazdy, wspierając go w eliminacji nieekonomicznych nawyków oraz w wyborze najodpowiedniejszych tras.

Na obniżenie kosztów paliwa duży wpływ ma również wybór odpowiednich opon. Szacuje się, że przeciętna flota, która pokonuje długie trasy, używając odpowiednich opon może zaoszczędzić z tego tytułu nawet 234 000 euro rocznie, przy jednoczesnym zmniejszeniu w tym samym czasie emisji CO2 o 546 ton.

Zmniejszenie kosztów obsługi i wydłużenie czasu eksploatacji pojazdów

Utrzymanie samochodów ciężarowych w bardzo dobrym stanie technicznym jest również kluczem do wydłużenia  czasu użytkowania pojazdu, zapobieganiu spadkowi jego wartości, unikania przestojów i zmniejszenia kosztów eksploatacji. Nie jest to kwestia łatwa do osiągnięcia, bowiem jak wskazują badania, w Wielkiej Brytanii i Irlandii prawie 40% kierowców samochodów ciężarowych w ogóle nie przeprowadza kontroli swoich pojazdów, kolejne 16% twierdzi, że robi to rzadko .

Dzięki najnowszym rozwiązaniom telematycznym opartych na danych, można planować zadania serwisowe w oparciu o bieżące informacje, przebieg pojazdu, czas pracy silnika czy datę ostatniego przeglądu. Ponadto diagnostyczne kody błędów są natychmiast wysyłane do zarządcy floty, dzięki czemu usterki nie doprowadzą do poważnych i kosztownych awarii.

Firmy transportowe muszą inwestować w swoją infrastrukturę by przetrwać na rynku. Jest to ważne szczególnie teraz, gdy rynek weryfikuje, które podmioty są najlepiej dostosowane do szybkich zmian rynkowych, także tych spowodowanych przez COVID-19 – mówi Dariusz Terlecki.

(TSz) Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *