Zrównoważona gospodarka odpadami na Targach POL-ECO SYSTEM

„Zrównoważona gospodarka odpadami – dla ludzi, zdrowia i środowiska” to temat przewodni tegorocznych Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POL-ECO SYSTEM. Zmiany prawne, nowe rozwiązania, innowacyjne technologie i międzynarodowe trendy – to wszystko czeka na uczestników największego wydarzenia w branży ochrony środowiska.

Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POL-ECO SYSTEM odbędą się w dniach 9-11 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Impreza odbędzie w tym samym czasie co IV Targi EkoFlota – Motoryzacja Przyszłości, a zwiedzający będą mogli uczestniczyć w imprezie na podstawie biletów zarejestrowanych w systemie EkoFloty.

Targi będą doskonałym miejscem do rzeczowych dyskusji i wymiany poglądów na tematy najbardziej nurtujące branżę. Nad wysokim poziomem merytorycznym Targów czuwa grono wybitnych naukowców, liderów biznesu i polityki.

Temat przewodni tegorocznej edycji targów „Zrównoważona gospodarka odpadami – dla ludzi, zdrowia i środowiska” doskonale wpisuje się w działania Ministerstwa Środowiska. Dotychczas wprowadziliśmy szereg działań, które skutecznie przyczyniają się do poprawy stanu gospodarki odpadami. Wprowadzane przez nas rozwiązania miały na celu uszczelnienie obowiązujących przepisów oraz poprawę skuteczności ich egzekwowania – mówi minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Ministerstwo Środowiska nowelizując akty prawne dotyczące postępowania z odpadami wprowadzają szereg nowych regulacji. To między innymi zniesienie regionalizacji przy wyborze instalacji w gospodarce odpadami komunalnymi oraz rozszerzenie bazy danych o produktach, opakowaniach. Wkrótce zapadną konkretne decyzje dotyczące systemu kaucyjnego i rozszerzonej odpowiedzialności producenckiej. Samorządy mierzą się z rosnącymi kosztami odbioru odpadów, a Polacy uczą się na nowo segregacji opakowań. Przed branżą odpadową stoją ogromne wyzwania.

Integralną częścią targów POL-ECO SYSTEM będzie zorganizowana po raz trzeci przez Ministerstwo Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przestrzeń wystawienniczo-konferencyjna EkoSfera. To wyjątkowe miejsce spotkań liderów, gdzie podczas sesji debat, szkoleń i wykładów uczestnicy zapoznają się z trendami kształtującymi przyszłość sektora. Nad częścią wystawienniczo-konferencyjną EkoSfera patronat honorowy objął prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Ponadto, częścią targów jest wystawa prac laureatów konkursu Ministerstwa Środowiska Produkt w Obiegu, którego celem jest promowanie idei gospodarki o obiegu zamkniętym. W tym roku po raz pierwszy laureaci będą mieli okazję do zaprezentowania swoich pomysłów.

Tematykę gospodarki odpadami po kluczowych zmianach prawnych uczestnikom Targów POL-ECO SYSTEM przybliżą seminaria, konferencje, spotkania oraz panele dyskusyjne. Wśród poruszanych tematów znajdą się między innymi: rozszerzona odpowiedzialność producencka, przyszłość systemu kaucyjnego, recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, nowe wymagania przeciwpożarowe, czy zagospodarowanie odpadów motoryzacyjnych. Nie zabraknie również tematów związanych z energetyką prosumencką tj. magazynami energii, klastrami energii i Smart City, w tym odnawialnymi źródłami energii dla samorządów, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz przedsiębiorców.

Na targach POL-ECO SYSTEM prezentowane będą innowacyjne rozwiązania i technologie wspierające ochronę środowiska i branżę komunalną, a także maszyny będące przykładem implementacji najnowocześniejszych rozwiązań na grunt szeroko rozumianej ekologii. Ekspozycję targową tworzą firmy produkcyjne i usługowe z branży gospodarki odpadami, recyklingu oraz energooszczędnych technologii. Obszar ten, stanowi również kompletną ofertę maszyn do letniego i zimowego utrzymania czystości i porządku na drogach, chodnikach oraz obiektach użyteczności publicznej.

POL-ECO SYSTEM to niepowtarzalna okazja do zapoznania się z ofertą firm proponujących rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii (od fotowoltaiki po biomasę), a także gospodarki wodno-ściekowej.

Organizowane nieprzerwanie od 31 lat Targi POL-ECO SYSTEM skupiają przedstawicieli instytucji publicznych, samorządów, reprezentantów świata biznesu, nauki i edukacji, co czyni je najważniejszym wydarzeniem w sektorze ochrony środowiska i gospodarki komunalnej.

Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POL-ECO SYSTEM odbędą się w Poznaniu w dniach 9-11 października 2019 r. 

www.polecosystem.pl