W Toruniu ruszył nowy sezon Rok Cup Poland

Wyścigi na toruńskiej Awix Racing Arenie zainaugurowały krajowy sezon kartingowy. Jako pierwsi wyjechali na tor zawodnicy startujący w najpopularniejszej i najliczniej obsadzonej serii Rok Cup Poland.

Podobnie jak w ubiegłym roku sponsorem strategicznym serii jest koncern PKN Orlen. W ramach programu Akademii Orlen Team najbardziej obiecujący zawodnicy otrzymają cenne nagrody rzeczowe, jak np. komplety opon wyścigowych, a na koniec sezonu, najlepsi z nich zostaną uhonorowani biletami uprawniającymi do startu w International Rok Cup Final, który jest rozgrywany we włoskim Lonato. Podczas ceremonii otwarcia zawodów w Toruniu ogłoszono listę zawodników nominowanych do Akademii. Nominacje otrzymali: Mikołaj Cegielski, Franciszek Czapla, Karol Czepiel, Jerzy Glac, Maciej Gładysz, Adrian Janicki, Mikołaj Kania, Hubert Kowalczyk, Franciszek Palmirski, Piotr Protasiewicz, Jan Przyrowski, Adam Szydłowski, Filip Wójcik, Szymon Urbaniak i Marcin Zając. Dodatkową atrakcją pierwszej rundy Rok Cup Poland 2018 była wizyta Artura Kubicy. Ojciec jedynego w historii Polaka, który dotarł do Formuły 1, pozował do zdjęć w towarzystwie młodych adeptów motosportu i cierpliwie odpowiadał na pytania najczęściej dotyczące Roberta.

W porównaniu do poprzedniego sezonu Główna Komisja Sportu kartingowego wprowadziła istotna zmianę – o końcowej klasyfikacji poszczególnych rund nie decyduje już kolejność w wyścigu finałowym, a liczba punktów zebrana zarówno podczas finału, przedfinału, jak i kwalifikacji.

Kategorię najmłodszych zawodników – Baby Rok, na Awix Racing Arenie zdominował Franciszek Liszka (TTSK K-Team Tarnów) z którym w przedfinale zacięcie rywalizował Kacper Turoboyski (A. Leszczyński). Na trzecim miejscu sklasyfikowano Mateusza Piszczako (A. Wielkopolski), który oba wyścigi główne ukończył w czołowej trójce. Tuż za nim zawody ukończył duet kartingowców z Automobilklubu Leszczyńskiego: Antoni Derebecki i Iwo Beszterda.

W klasie Mini Rok klasą dla siebie był Piotr Protasiewicz (Wallrav Racing Club), który triumfował we wszystkich wyścigach. Drugą lokatę zajął Maciej Gładysz (TTSK K-Team Tarnów), ubiegłoroczny triumfator Micro Max w serii Rotaxa, który w tym sezonie przeniósł się do Rok Cup Poland. 9-letni syn znakomitego kierowcy wyścigowego – Adama, przez cały weekend prezentował wysoką formę, potwierdzając, że doświadczenie zdobyte podczas startów w WSK Super Master Series we Włoszech musi zaprocentować. Trzecią lokatę zajął Jerzy Glac (A. Wielkopolski), czwartą Franciszek Czapla (A. Leszczyński), a na piątej pozycji sklasyfikowano Bartosza Grzywacza (A. Wielkopolski).

Pasjonujący pojedynek oglądano w finałowym wyścigu Junior Roka. Zwycięzca przedfinału Marcin Czepiel (A. Wielkopolski) przegrał start z debiutującym w tej kategorii Alanem Czyżem (A. Wielkopolski) i Vyacheslavem Putyatinem z Ukrainy, więc musiał odrabiać straty. To znacznie uatrakcyjniło przebieg rywalizacji, ale ostatecznie, po zaciętych pojedynkach, Czepiel wrócił na pozycję lidera i ostatecznie wygrał całe zawody. Drugi był Alan Czyż, dopingowany przez tatę Artura, który przed laty był jednym z czołowych polskich kierowców w wyścigach samochodowych. Trzecią lokatę zajął Putyatin, a za gościem z Ukrainy finiszowali: Adam Szydłowski (A. Leszczyński) i Filip Konieczny (A. Zielonogórski Duet).

W kategorii Rok GP14 triumfował zwycięzcą przedfinału i finału Franciszek Palmirski (A. Wielkopolski) przed Adrianem Janickim (A. Zielonogórski Duet) i bardzo szybkim Hubertem Kowalczykiem (A. Zielonogórski Duet/AMO Racing Team), który po problemach w przedfinale, do finałowego wyścigu startował z ostatniego pola, a na mecie zameldował się na drugim miejscu! Na czwartej pozycji w całych zawodach sklasyfikowano Daniela Zająca (Wallrav Racing Club), a piąte miejsce zajął Adrian Marcinkiewicz (A. Zielonogórski Duet). Natomiast w klasie Rok Shifter rywalizacja początkowo toczyła się pomiędzy Mikołajem Cegielskim (A. Wielkopolski), a Filipem Wójcikiem (A. Rzemieślnik). Jednak ostatecznie dwa zwycięstwa przypadły Szymonowi Urbaniakowi (A. Szczeciński), który został triumfatorem tej kategorii, wyprzedzając Cegielskiego, Wójcika oraz Dawida Gawina (BTM Bydgoszcz) i Pawła Dajewskiego (A. Leszczyński).

Druga runda serii Rok Cup Poland 2018 odbędzie się w dniach 11-12 maja w Bydgoszczy.