Tanita Tikaram gwiazdą XVI Ladies’ Jazz Festival. „Menadżer Floty” patronem medialnym imprezy

Gwiazdą XVI edycji Ladies’ Jazz Festival w Gdyni będzie Tanita Tikaram, która ma na swoim koncie m.in. 9 longplayów i słynny przebój „Twist in My Sobriety”. Jednym z patronów medialnych imprezy ponownie jest magazyn „Menadżer Floty”.

Podczas koncertu, który odbędzie się 25 lipca, gdyński Teatr Muzyczny będzie rozbrzmiewał przebojami Tanity Tikaram, które poznaliśmy w przeszło trzydziestoletniej karierze muzycznej artystki, obejmującej 9 regularnych longplayów oraz zbiory typu The Best czy Greatests Hits. A wszystko zaczęło się od niewinnej próbą przedstawienia swojego spojrzenia na świat w postaci piosenek napisanych przez cichą, grzeczną studentkę literatury z Londynu. We wrześniu 1988 roku na rynku ukazał się „Ancient Heart” – debiutancki album Tikaram, wówczas zaledwie dziewiętnastolatki. W utworach na tym albumie wykorzystano całkowicie odmienny zestaw instrumentów (m.in. obój i flugelhorn) od tych, do których przyzwyczaili nas artyści rock czy pop. A do tego doszedł jeszcze wyjątkowy, niski głos artystki.

Album sprzedał się w 5 milionach egzemplarzy i dał światu tak wielkie przeboje jak: „Good Tradition” czy „Twist in My Sobriety”, który później znalazł się w repertuarze kilkunastu innych artystów, w tym słynnej Lizy Minnelli.  Po „Ancient Heart” ukazały się kolejne trzy znakomite albumy – „The Sweet Keeper” (1990), „Everybody’s Angel” (1991) i „Eleven Kinds of Loneliness” (1992) – a potem nastąpiła długa przerwa i konieczny po tym pierwszym, niezwykle intensywnym okresie kariery, odpoczynek. „Kiedy zaczynasz młodo, intensywnie pracujesz, to potem dopiero próbujesz dowiedzieć się, kim jesteś” – tłumaczyła Tikaram.

W 2019 roku piosenkarka świętowała swoje 50 urodziny i 30-lecie kariery artystycznej wypuszczając na rynek specjalne wydanie „Ancient Heart” oraz wyjątkowy zestaw 14 utworów wyselekcjonowanych z jej 9 wcześniejszych płyt w nowych aranżacjach pt. „To Drink The Rainbow: An Anthology.”

Warto jeszcze wspomnieć, że Tanita Tikaram jest nie tylko piosenkarką, ale i autorką tekstów. Jej mama jest Malezyjką, a tata ma pochodzenie fidżijsko-hinduskie. W przeszłości był żołnierzem zawodowym w brytyjskich siłach zbrojnych.

Obecnie artystka pracuje w studiu nad nowym albumem, a 25 lipca o 20:00 wystąpi na XVI Ladies’ Jazz Festival w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Oprac. Tomasz Szmandra
Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *