Sukces International Fleet Meeting 2017

Już po raz czwarty w trakcie Geneva Motor Show odbyło się International Fleet Meeting, jedno z najważniejszych spotkań branży flotowej na poziomie międzynarodowym. W tegorocznym wydarzeniu, zorganizowanym 8 marca, wzięło udział 250 menadżerów flot oraz specjalistów z branży motoryzacyjnej. Menadżer Floty był jedynym polskim partnerem International Fleet Meeting 2017.

Tradycyjnie International Fleet Meeting odbyło się drugiego dnia prasowego targów w Genewie. Organizatorzy, czyli niezależna firma fleetcompetence europe GmbH specjalizująca w zarządzaniu flotami oraz szwajcarski magazyn flotowy aboutFLEET, w tym roku za główny temat wybrali różne koncepcje dotyczące międzynarodowego zarządzania flotami.

Markus A. Falk, wiceprezydent SAP SE, odpowiedzialny za zarządzanie flotą i zaopatrzeniem na poziomie globalnym, zwrócił w swoim wystąpieniu uwagę na wyzwania, z którymi musi się mierzyć największy dostawca oprogramowania biznesowego na świecie, zlecając zarządzanie flotą na zewnątrz. Gdy z samochodów korzystają oddziały w 20 krajach, trzeba brać pod uwagę nie tylko podstawowe aspekty związane z dbaniem o auta. SAP poświęcił dużo uwagi na dogranie aspektów z firmami zewnętrznymi w sprawach prawnych, administracyjnych, reklamowych i dot. zrównoważonego rozwoju.

Jürgen Freitag, dyrektor ds. mobilności Siemens AG, skupił się na zrównoważonym rozwoju. Jest to o tyle istotne, że niemiecka firma dysponuje ogromnym parkiem samochodowym, liczącym 50 000 pojazdów. Siemens AG chce w najbliższych latach zredukować emisję dwutlenku węgla przez flotę o 30%. Od 2030 r. auta firmy mają nie emitować CO2. Żeby osiągnąć ten cel przedsiębiorstwo przez dziewięć miesięcy pracowało nad globalną strategią, w której zawarto szczegółowe wytyczne dla poszczególnych oddziałów. Opracowano również ścisłe metody kontroli realizacji planu. Freitag zwrócił uwagę, że przy globalnej strategii bardzo istotne jest branie pod uwagę charakterystyk danych rynków, aby dopasowywać rozwiązania do konkretnych regionów.

Po wystąpieniach mówców odbyła się debata, której moderatorką była Anne Dopson, dyrektorka sprzedaży International Fleet World. Harald van Meel, szef działu ds. kluczowych klientów międzynarodowych w Volkswagen Financial Services, zwracał uwagę na dodatkową wartość, jaką jest współpraca producenta samochodów z firmami leasingowymi i siecią dilerską. Podał przykład Holandii, gdzie Volkswagen oferuje szereg uzupełniających się usług związanych z mobilnością – poza leasingiem również car sharing czy wynajem elektrycznych rowerów.

Vinzenz Pflanz, dyrektor ds. sprzedaży Sixt Leasing SE, mówił o zacieraniu różnić, jeżeli chodzi o liczbę i jakość oferowanych usług flotowych między regionami północnymi i zachodnimi a wschodnimi i południowymi w Europie. Według niego najbardziej rozwiniętym rynkiem flotowym jest Wielka Brytania. Pflanz zwrócił też uwagę na trzy zalety pracy z zewnętrznym zarządcą floty: przejęcie przez niego działalności operacyjnej, raportowanie na poziomie globalnym, możliwość lepszego monitorowania kierowców.

– Tegoroczna edycja okazała się sukcesem. Międzynarodowe grono specjalistów uczestniczących w International Fleet Meeting cały czas się rozszerza. W tym roku mieliśmy nawet gościa z Australii. Bardzo ważną częścią International Fleet Meeting jest networking. Wiele osób przychodzi z samego rana i zostaje do godzin popołudniowych, przedkładając możliwość nawiązania kontaktów nad zwiedzanie targów genewskich – powiedział Balz Eggenberger, założyciel i partner zarządzający we fleetcompetence europe GmbH, organizator International Fleet Meeting.

Złotymi sponsorami International Fleet Meeting 2017 były firmy Arval, Alphabet i Volkswagen Financial Services, srebrnymi ARI, FleetLogistics, Hertz, Sales Lab, Sixt Leasing, Mobility Systems+Services i Chevin.

Menadżer Floty, jakie jedyne medium z Polski, znalazł się w gronie zagranicznych partnerów medialnych International Fleet Meeting Geneva 2017, obok AEGFA, Autoflotte, Fleet Europe, Fleet Magazine, Fleet Management Weekly, Flotila, Flottes Automobiles, FLOTTE & Wirtschaft, International Fleet World i Mission Fleet.

Źródło: Menadżer Floty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *