Ruszyły odcinkowe pomiary prędkości na budowanej A1

Urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości pracują już na A1. Kontrolowany jest 16 km odcinek budowanej autostrady od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego. Nadzorem został objęty również kolejny, 41-kilometrowy odcinek drogi od Kamieńska do obwodnicy Częstochowy. CANARD wprowadził kontrole na wniosek Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Kontrole średniej prędkości pojazdów wprowadzono aby poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego na tych odcinkach autostrady A1 oraz pracownikom firm prowadzących prace na budowanych odcinkach autostrady. Zarządca drogi oraz wykonawcy prac wskazywali, że na warunkowo oddanej do użytku A1, będącej wciąż placem budowy, wielu kierowców nie stosuje się do obowiązującego ograniczeń prędkości. Pozytywne opinie w sprawie instalacji urządzeń pomiarowych w tym miejscu wydali Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach oraz Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi, wskazując m.in. na sukcesywny wzrost zdarzeń drogowych oraz liczne zgłoszenia pracowników budowy obawiających się o własne bezpieczeństwo.

Na każdej z bramownic monitorowanych odcinków CANARD GITD zamontował po dwa urządzenia, a kontrole prędkości będą prowadzone na wszystkich pasach ruchu. Konstrukcje wsporcze, umożliwiające instalację urządzeń oraz przyłącza energetyczne wykonały Oddziały GDDKiA z Łodzi i Katowic. Urządzenia pomiarowe będą działały do czasu zakończenia prac przy budowie tego odcinka autostrady A1.

Z doświadczeń Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym wynika również, że kontrole prowadzone z wykorzystaniem odcinkowych pomiarów prędkości wpływają na upłynnienie i uspokojenie ruchu.

Źródło: GITD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.