Ruszają dopłaty do zakupu elektrycznych aut

Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczynają program wsparcia dla elektromobilności o wartości 150 mln zł. Program składa się z trzech części. Na pierwszą z nich, pod nazwą „Zielony Samochód”, przeznaczono 37,5 mln zł, a budżet nowego programu ma pozwolić na dofinansowanie zakupu dwóch tysięcy elektrycznych aut.

Dopłaty obejmą wyłącznie fabrycznie nowe pojazdy wykorzystywane do celów prywatnych. Osoby fizyczne mają szansę otrzymać subsydium do 18 750 zł, przy czym nie więcej niż 15 proc. kosztów kwalifikowanych, które zostaną poniesione po 1 maja 2020 r. Zgodnie z sugestiami przedstawicieli resortu, skala dopłat została obniżona dokładnie o połowę w stosunku do tej przewidzianej w rozporządzeniu Ministerstwa Energii z 2019 roku. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest cena nabycia pojazdu elektrycznego, która nie może przekroczyć 125 tys. zł. Podobno resort klimatu planuje objąć dopłatami także samochody osobowe kupowane przez firmy, jednak odpowiednie przepisy mają się pojawić w późniejszym terminie.

Na razie zatem Fundusz ma przeznaczyć 70 mln zł na wsparcie zakupu elektrycznych aut dostawczych przez przedsiębiorców. W sumie będzie można dofinansować nabycie tysiąca takich pojazdów. Resort klimatu przewiduje, że dotacja wyniesie do 30 proc. kosztów kwalifikowanych (do 70 tys. zł) na zakup/leasing pojazdów elektrycznych. Do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 5 tys. zł można będzie przeznaczyć na zakup punktu ładowania e-aut o mocy do 22kW. Dotyczy to wydatków, które zostaną poniesione po 1 stycznia 2020 r.

(TSz)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *