[RELACJA I PRZEWODNIK] VOZILLA – elektryczny car sharing

VOZILLA to pierwsza miejska wypożyczalnia samochodów elektrycznych w Polsce. Zacznie działać 4 listopada we Wrocławiu.

Oficjalna prezentacja car sharingowej sieci VOZILLA odbyła się w środę 18 października na wrocławskim placu Solnym. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miasta, marki Nissan, która dostarcza samochody do floty programu oraz firmy Enigma, która jest operatorem wypożyczalni.

Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia

Jako pierwsze miasto w Polsce, przy pomocy naszego partnera, firmy Enigma, uruchamiamy car sharing oparty wyłącznie o samochody elektryczne. Uważam, że to piękna sprawa. Zbiega się z momentem, w którym składamy aplikację na Zieloną Stolicę Europy.

Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia

Car sharing elektryczny wpisuje się w ideę smart city, którą we Wrocławiu wdrażamy już od dłuższego czasu na wielu obszarach. Gratuluję Enigmie, która jest firmą z branży IT, a podjęła się realizacji programu car sharingowego. Myślę, że to bardzo dobre połączenie. Mam nadzieję, że program okaże się sukcesem dla firmy, mieszkańców Wrocławia i kolejnych miast, w których Enigma będzie rozwijała car sharing.

Miłosz Franaszek, Enigma, menadżer projektu Vozilla

Miło mi poinformować, że od dzisiaj istnieje możliwość zapisania się użytkowników do miejskiej wypożyczalni. Mam nadzieję, że jak najwięcej z Państwa dokona dzisiaj rejestracji i od 4 listopada będzie mogło swobodnie rozpocząć korzystanie z systemu, z tych pięknych samochodów, które dzisiaj Państwu prezentujemy.

Robert Prusiński, Nissan Country Director of Poland

W pierwszej kolejności chciałbym w imieniu marki Nissan podziękować władzom miasta za okazane zaufanie i możliwość wzięcia udziału w tak unikalnym projekcie. Unikalnym, ponieważ pierwszym tego typu w Polsce i drugim o takiej skali w Europie. Nissan LEAF to lider pod względem sprzedaży w segmencie samochodów elektrycznych, nie tylko w Polsce i Europie, ale również na poziomie światowym. Do tej pory sprzedano ponad 300 000 egzemplarzy. Od rozpoczęcia sprzedaży przejechały one w sumie przeszło 3,5 miliarda kilometrów. Nissan LEAF to samochód idealny dla miast przyszłości. Jest zeroemisyjny. Nie generuje hałasu, co jest ważne nie tylko dla pasażerów, ale również mieszkańców. LEAF od samej podstawy został pomyślany jako samochód elektryczny, dzięki czemu ma znakomite właściwości jezdne, może w komfortowych warunkach przewozić pięć osób i posiada bardzo pojemny bagażnik. Przyszłym użytkownikom car sharingu we Wrocławiu chciałbym życzyć wielu pozytywnych wrażeń z jazdy Nissanem LEAF, a miastu Wrocław kolejnych, tak interesujących, innowacyjnych i wyjątkowych projektów w przyszłości.

Elektryczna flota

Flota miejskiej sieci car sharingowej będzie w 100%. Docelowo do dyspozycji użytkowników będzie 190 Nissanów LEAF i 10 Nissan e-NV200.

Przedstawiciele VOZILLI przytaczają badania Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, według których jeden samochód w car sharingu to do 13 aut prywatnych mniej w mieście. Teoretycznie przy 200 samochodach VOZILLI daje to ponad 2500 aut mniej na ulicach Wrocławia, co potencjalnie przekłada się na zwolnienie wielu miejsc parkingowych i skuteczną walkę ze smogiem (mniej emisji spalin i CO₂).

Przywileje

Użytkownicy systemu będą mogli korzystać z wielu przywilejów miejskich takich, jak m.in. darmowy parking w całym mieście, dedykowane VOZILLI miejsca parkingowe w ścisłym centrum Wrocławia (koperty pomalowane na zielono), możliwość korzystania z większości pasów ruchu uprzywilejowanego (buspasy) czy wjazd w strefy zamknięte dla samochodów spalinowych.

VOZILLA będzie działać w systemie free-floating, czyli nie będziemy musieli zwracać auta do specjalnej stacji. Auto będzie można zostawić na dowolnym, legalnym i zgodnym z przepisami ruchu drogowego miejscu w wyznaczonym obszarze. Dodatkowo VOZILLA będzie miała dedykowane miejsca parkingowe w ścisłym centrum miasta.

Użytkownicy nie będą musieli martwić się o ładowanie, tym zajmą się pracownicy wypożyczalni. Wszystkie pojazdy w ramach Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych VOZILLA będą ubezpieczone.

Na minuty

Do wypożyczenia samochodu w VOZILLI wystarczy smartfon. Aplikacja umożliwia otwieranie i zamykanie samochodu. Pozwala też sprawdzić stan naładowania akumulatora i szacowany zasięg auta.

Naliczanie opłat w VOZILLI będzie powiązane tylko z jednym czynnikiem – czasem jazdy. Nie trzeba będzie dodatkowo płacić za przejechane kilometry. Użytkownicy będą płacić złotówkę za każdą minutę wypożyczenia pojazdu.

Jeśli zdecydują się zatrzymać, nie kończąc wypożyczenia, wtedy wystarczy zamknąć drzwi do pojazdu przez aplikację, a VOZILLA zmieni sposób naliczania opłat – za każdą minutę takiego postoju zapłacimy dziesięć groszy. Ponowne otwarcie pojazdu zmieni sposób naliczania z powrotem.

Do VOZILLI można już się zarejestrować za pośrednictwem strony vozilla.pl. Wkróce będzie dostępna aplikacja, która umożliwi korzystanie z systemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.