[RELACJA] Konkurs na polski samochód elektryczny

W Warszawie odbył się finał konkursu na „Miejskie auto przyszłości”, podczas którego spośród 11 zakwalifikowanych do finału projektów samochodów elektrycznych wyłoniono cztery najlepsze. Autorzy nagrodzonych prac otrzymali po 50 tys. zł, oprócz tego dwóch projektantów otrzymało wyróżnienia i 25 tys. zł.

Obecny na gali w hotelu Hilton minister energii, Mieczysław Tchórzewski, zapewnił, że jeżeli przetarg na produkcję całkowicie polskiego samochodu elektrycznego zakończy się pomyślnie, już w przyszłym roku na drogach powinny pojawić się prototypowe egzemplarze, w których wykorzystane zostaną nagrodzone projekty nadwozi. – Inicjując w Ministerstwie Energii projekt rozwoju elektromobilności chcieliśmy przede wszystkim, żeby polski samochód elektryczny był dostosowany do potrzeb Polaków. Dlatego idea konkursu zorganizowanego przez ElectroMobility Poland była zbieżna z naszymi planami i oczekiwaniami. Dziś widzimy efekty pracy uczestników konkursu i jury – nowoczesne, atrakcyjne i wykonane zgodnie z najnowszymi trendami projekty, przygotowane przez rodzimych projektantów, które staną się fundamentem do powstania polskiego auta elektrycznego –powiedział minister.

Jury konkursu zdecydowało o przyznaniu czterech równorzędnych nagród. Laureatami zostali:

Łukasz Myszyński – autor projektu Junior. Jest absolwentem Wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP we Wrocławiu oraz Scuola Politecnica di Design w Mediolanie. Współpracował z zespołami projektowymi Lamborghini, Audi oraz Ducati, tworząc pojazdy koncepcyjne.

Mateusz Tomiczek – twórca projektu Curie. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej oraz we włoskiej szkole projektowania samochodów IAAD w Turynie. Obecnie pracuje jako stylista samochodów, projektuje zarówno karoserie, jak i wnętrza pojazdów.

Damian Woliński – zaprezentował projekt SE1. Ukończył studia magisterskie na kierunku wzornictwa przemysłowego w ASP we Wrocławiu. Motoryzacja jest jego pasją od najmłodszych lat.

Sebastian Nowak – autor projektu Be-E Projektant, grafik 3D, a także wykładowca akademicki od ponad 15 lat związany z branżą gier komputerowych i projektowaniem przestrzennym. Obecnie zajmujący stanowiska senior vehicle artist w firmie CD Projekt Red oraz chief designer w Triggo S.A.

– „Najpierw dokonaliśmy wstępnej selekcji, potem wyboru finałowych projektów. Jurorzy konkursu nie mieli łatwego zdania. Na każdym etapie kapituła kierowała się z nie tylko oryginalnością projektów i nowoczesnością formy, ale w równym stopniu możliwością budowy i produkcji seryjnej samochodu” – tłumaczy Maciej Kość, prezes zarządu ElectroMobility Poland.

Wybór najlepszych projektów nadwozia to pierwszy etap prac nad polskim samochodem elektrycznym. Teraz spółka planuje wesprzeć podmioty zdolne do wyprodukowania własnego prototypu oraz te, które zabudują wybrane w pierwszym konkursie wizualizacje. Kolejnym krokiem będzie połączenie procesu budowy prototypów z procesem ich produkcji w przyszłości. – „W październiku tego roku spółka ogłosi konkurs na prototyp auta elektrycznego, skierowany do firm z branży motoryzacyjnej. Konkurs zostanie przeprowadzony we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju” – wyjaśnia Piotr Zaremba, szef projektu ElectroMobility Poland.

Zdaniem ministra Tchórzewskiego, proces wyłonienia najlepszych konstrukcji potrwa do końca 2018 roku. Wtedy też możemy się spodziewać pierwszych prototypowych samochodów na drogach.

Tomasz Szmandra

Źródło: Menadżer Floty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *