[RELACJA] Dobre oświetlenie to bezpieczeństwo

Wczoraj tj. 21.11.2018 roku, odbyła się w Instytucie Transportu Samochodowego konferencja pt.: „Świeczka czy ksenon – stan oświetlenia pojazdów w szczycie sezonu jesienno-zimowego”. Tematyka tego spotkania jest ważna biorąc pod uwagę trudny okres dla kierowców.

Nie ma co ukrywać w okresie jesienno-zimowy niesłychanie ważne jest dobre oświetlenie w pojeździe. To od tego zależy, czy zdążymy w porę zauważyć pieszego, rowerzystę czy zwierzę. Niestety, według informacji przedstawionych podczas konferencji, jakość oświetlenia w pojazdach jest niepokojąca.

Wyniki badań przeprowadzonych przez ITS wskazują, że prawidłowe ustawienie reflektorów ma kilka procent pojazdów. Ten stan może mieć wpływ na zagrożenie bezpieczeństwa na drogach po zapadnięciu zmroku, gdyż wtedy dochodzi do większej liczby wypadków w przeliczeniu na jeden pojazd w ruchu niż za dnia. W nocy dochodzi do kilkakrotnie większej liczby wypadków w przeliczeniu na jeden pojazd w ruchu niż za dnia, a wypadki te są znacznie poważniejsze w skutkach.

Większość współczesnych samochodów oferuje dobre oświetlenie za niewygórowaną cenę, jednak trzeba o nie zadbać oraz dostosować technikę jazdy do możliwości świateł. Dla bezpieczeństwa ważny jest stan wszystkich trzech elementów oświetlenia: żarówek, lamp oraz ustawienia świateł.

Aby obiektywnie ocenić jakość oświetlenia pojazdów osobowych w połowie listopada 2013 r. Instytut Transportu Samochodowego wykonał na terenie Warszawy wyrywkowe badania reflektorów samochodów osobowych znajdujących się w ruchu. Badania przeprowadzono za pomocą nowatorskiego analizatora świateł – komputerowego urządzenia diagnostycznego, które oprócz precyzyjnego pomiaru ustawienia świateł umożliwia pomiar, analizę i ocenę całej wiązki świetlnej wysyłanej przez reflektor.

Wyniki tych badań pokazały, że przeważająca większość badanych samochodów miała źle ustawione światła. Ponadto jakość wiązki świetlnej była nieodpowiednia – zbyt blisko oświetlała drogę lub oślepiała innych użytkowników dróg.

Wstępne dane wskazują, że dokładnie ustawionych było zaledwie 8 proc. lamp w przebadanych pojazdach, a tylko w jednym procencie pojazdów były prawidłowo ustawione oba światła. Ponad 10 proc. przebadanych świateł miała na tyle złą jakość, że nie powinny być w ogóle używane w pojazdach.

Podczas konferencji zwrócono też uwagę na kilka zjawisk, które mają związek z problemami wychwyconymi w trakcie badań:

  • Spełnienie minimalnych wymagań homologacyjnych gwarantuje oświetlenie drogi na odległość od ok. 20 m, choć w praktyce może być ona większa – nowoczesne, dobrze wykonane światła mijania potrafią oświetlić drogę na odległość nawet ponad 150 m, ale pod warunkiem precyzyjnego ustawienia i odpowiedniego poziomowania przy zmianie obciążenia pojazdu.
  • Ręczny korektor pochylenia świateł – obowiązkowe wyposażenie większości samochodów osobowych – nie jest używany przez kierujących albo jest używany nieprawidłowo – to dodatkowo pogarsza sytuację na drodze powodując oślepianie albo zbyt mały zasięg oświetlenia.
  • Światła podczas kontroli okresowej są tylko ustawiane. Jednak precyzja tej regulacji budzi wiele wątpliwości – potwierdzają to badania.
  • Metodologia badania i ustawiania świateł w serwisach i Stacjach Kontroli Pojazdów wymaga dużej staranności. Kilka lat temu zniesiono obowiązek certyfikacji przyrządów do ustawiania świateł.
  • W praktyce brakuje możliwości oceny jakości oświetlenia – stosowana jest najczęściej ocena wzrokowa (świeci, nie świeci). Występują trudności z oceną i zakwestionowaniem jakości oświetlenia przez upoważnione służby. Nie ma też klarownych kryteriów serwisowych pozwalających podjąć decyzję, kiedy wymienić reflektor.
  • Reflektory i źródła światła niespełniające wymogów homologacyjnych, np. ksenonowe zamienniki są łatwo dostępne. Problem ten prawdopodobnie ulegnie nasileniu ze względu na dopuszczenie do stosowania reflektorów z lampą wyładowczą (ksenonów) 25W/2000 lm (lumenów) bez konieczności automatycznego poziomowania i urządzenia czyszczącego reflektory.
  • Ankieta przeprowadzona wśród kierowców w ramach „Inicjatywy na rzecz dobrych świateł samochodowych” pokazała, że zdecydowana większość respondentów ma błędne przekonania dotyczące funkcjonowania i posługiwania się światłami.

Wynika z tego, że jakość oświetlenie w autach poruszających się po Polsce jest nie najlepsza. Dlatego trzeba pamiętać, aby zadbać o nie. W końcu to od niego zależy nasze i innych bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *