[RELACJA] 12. edycja Moto Safety Day – bezpieczeństwo i kultura motoryzacyjna

Moto Safety Day od lat promuje kulturę motoryzacyjną, przypomina o zasadach bezpieczeństwa i partnerstwa na drodze oraz promuje ekologiczne rozwiązania w motoryzacji. Tegoroczna, już 12. edycja wydarzenia odbyła się w sobotę 29 lipca w Gdyni na Skwerze Kościuszki, przyciągając wielu uczestników. Jednym z patronów medialnych był „Menadżer Floty: Forum Biznesowe”.

Moto Safety Day po raz kolejny poprowadził dziennikarz motoryzacyjny Kuba Bielak. W trakcie wydarzenia uczestnicy mogli odwiedzić specjalne strefy tematyczne, w których mogli zapoznać się z atrakcyjnymi rozwiązaniami finansowymi w motoryzacji, poznać tajniki elektromobilności i mobilne stacje ładowania, nowoczesne systemy bezpieczeństwa w pojazdach oraz odwiedzić miasteczka, w tym mobilne miasteczko ruchu drogowego z elementami infrastruktury kolejowej.

Moto Safety Day był także okazją do spotkań z ekspertami motoryzacyjnymi, sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz nauczenia się zasad udzielania pierwszej pomocy.

Lekcja bezpieczeństwa

Jak wskazuje nazwa wydarzenia, na Moto Safety Day bardzo istotna jest kwestia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Organizator postarał się, aby przekazywać wiedzę w tej sprawie w jak najbardziej przystępny sposób.

Partnerem głównym wydarzenia był Bank BGŻ BNP Paribas. Instytucja ta kładzie mocny nacisk na ekologię, drugi główny motyw przewodni Moto Safety Day, ale również na bezpieczeństwo. Na stoisku udostępnił urządzenie, na którym można było sprawdzić refleks i czas reakcji.

W strefie bezpiecznego motocyklisty Tomasz Kulik z Kulikowsko.pl oraz członkowie grupy Motopozytywni przez cały dzień uczyli podstaw pierwszej pomocy. Prezentowali też, jak zabezpieczyć miejsce wypadku i jakie inne czynności wykonać w razie zagrożenia bezpieczeństwa i życia.

W strefie Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego eksperci na co dzień szkolący i egzaminujący kandydatów na kierowców zapraszali przyszłych kierowców do odświeżenia znajomości przepisów ruchu drogowego. W wydarzeniu uczestniczył sekretarz PRBRD Jerzy Góra, który w swoim wystąpieniu podziękował organizatorom za działania i podkreślał istotność kultury drogowej i znajomości zagadnień z dziedziny bezpieczeństwa.

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku stworzył strefę edukacyjną dla uczestników, w tym tor przeszkód dla dzieci. W tej strefie można było m.in. założyć tzw. alkogogle i sprawdzić, jak wygląda nasza koordynacja ruchowa po używkach.

PKP Polskie Linie Kolejowe, Urząd Transportu Kolejowego oraz Straż Ochrony Kolei postawiło Bezpieczne Miasteczko Kolejowe. Było ono licznie odwiedzane przez rodziny z dziećmi, które uczyły się o prawidłowych zachowaniach i uczestniczyły w konkursach. W Miasteczku Kolejowym odwiedzający miał możliwość sprawdzenia się w testach tempa reakcji i działania błędnika identycznych z tymi, które są skierowane do maszynistów i kierowców zawodowych.

Gdyński WOPR, który na Moto Safety Day przybył wraz z psami uczestniczącymi w działaniach ratunkowych, mówił o zasadach bezpiecznego zachowania nad wodą, przybliżał pracę ratowników i prezentował sprzęt ratunkowy.

Na ratunek

Najbardziej efektownym pokazem, ale też bodaj najlepiej działającym na wyobraźnię uczestników, był pokaz akcji ratunkowej z udziałem Motopozytywni – Trójmiasto, Fundacji Ratownictwo Motocyklowe Polska, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni oraz karetki z firmy SIM MED – Ratownictwo Medyczne.

Symulowano wypadek z udziałem samochodu (wrak został użyczony przez firmę JARPO z Gdyni) i motocykla. Prezentowano całą akcję od A do Z. Uczestniczy mogli zobaczyć, jak wygląda zabezpieczenie miejsca zdarzenia, udzielanie pierwszej poszkodowanym, rozcinanie karoserii auta specjalnymi nożycami pneumatycznymi, wyciąganie poszkodowanych z wraku oraz finalne zabezpieczenie zniszczonych pojazdów. Pokaz przedstawił, w jaki sposób służby i ratownicy działają razem wzajemnie się uzupełniając.

Nowoczesna mobilność

Moto Safety Day był też okazją do zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami w dziedzinie nowoczesnej mobilności. Diler Toyota Walder zaprezentował najnowsze modele hybrydowe marek Toyota i Lexus. Działanie układu spalinowo-elektrycznego i jego zalety zostały omówione na przykładzie modelu Toyota Prius Plug-In Hybrid, samochodu, który ma zalety standardowego auta hybrydowego uzupełnione o możliwość dodatkowego ładowania baterii z gniazdka.

Firma Blinkee prezentowała swoją flotę elektrycznych skuterów. Przedsiębiorstwo będzie je udostępniać w ramach usługi, w której skuter będzie można wypożyczyć niczym rower miejski. Uczestnicy Moto Safety Day mogli przetestować elektryczne jednoślady.

Z kolei na stoisku Mentz Electric można było obejrzeć mobilne i stacjonarne stacje ładowania. Te pierwsze były wykorzystywane do zaopatrywania w prąd hybryd Toyoty.

Ciekawym uzupełnieniem była ekspozycja bWheel. Uczestnicy mogli przetestować m.in. monocykle, niewielkie, zasilane prądem środki transportu indywidualnego.

Adrenalina i kultura

Na Moto Safety Day prezentowane były motocykle cross country i enduro. Mistrzowie w tej dyscyplinie prezentowali możliwości swoich maszyn. Automobilklub Morski pokazał trzy samochody rajdowe.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko kurortu Lądek-Zdrój. Miasto promowało się nie tylko jako uzdrowisko. Lądek-Zdrój bardzo aktywnie działa w kwestii ekologii, planując m.in. stworzyć własną sieć stacji do ładowania pojazdów na prąd.

Na scenie głównej odbywały się konkursy organizowane przez poszczególnych partnerów. Oprawę muzyczną przez cały dzień zapewniał DJ Soober. W trakcie Moto Safety Day na scenie wystąpili młodzi skrzypkowie Nadia Król oraz Maksymilian Grzelak, a wydarzenie zwieńczył koncert Tomasza Dolskiego, finalisty programu „Must be the music”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *