Rejestracje samochodów z ograniczeniami

W związku z ogłoszonym przez rząd stanem zagrożenie epidemicznego urzędy miejskie informują o dużych zmianach w zasadach rejestrowania pojazdów. W niektórych aglomeracjach nie będzie można tego dokonać do odwołania.

Na razie w większości miast nadal można rejestrować samochody, ale trzeba się liczyć z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi skrócenia czasu pracy wydziałów komunikacji, czy przeniesieniem pewnych czynności związanych z obsługą mieszkańców do internetu. Co ważne, mieszkańcy wielu aglomeracji będą obsługiwani wyłącznie po uprzednim umówieniu sprawy. W Warszawie i Gdańsku wydziały komunikacji będą dokonywały wpisu do baz danych, ale tylko fabrycznie nowych pojazdów. W Białymstoku oraz Wrocławiu rejestrowane są wszystkie pojazdy, zarówno nowe, jak i sprowadzone prywatnie z zagranicy. Także w Rzeszowie zarejestrują wszystkie auta, ale między innymi w tym mieście sprawy trzeba załatwiać przez e-puap i umawiać się na wizytę. Niestety, niektóre ośrodki wstrzymały rejestrowanie pojazdów. W Poznaniu można tylko składać wnioski w sprawie rejestracji aut nowych i używanych (mailowo lub na skrzynkę podawczą), ale w dniach 16 -27 marca samochody nie będą rejestrowane. W Krakowie i Katowicach sytuacja wygląda podobnie, tzn. można składać wnioski, ale samochody nie są rejestrowane od 16 marca do odwołania.

Warszawskie urzędy (np. na Targówku i Mokotowie) zarazem starają się uspokajać osoby, które sprowadzają z zagranicy samochody używane. Przede wszystkim – jak przekonują – kara za nieterminowe przerejestrowania pojazdu nie będzie egzekwowana. – W związku z zagrożeniem epidemiologicznym osoby, które nie dokonają w terminie 30 dniowym rejestracji pojazdu sprowadzonego z kraju Unii Europejskiej albo nie zgłoszą w takim samym terminie nabycia/zbycia pojazdu nie będą podlegać karze pieniężnej, o której mowa w art. 140 mb Prawo o ruchu drogowym, jeśli nie miały możliwości dokonania takiego zgłoszenia w wyniku ograniczenia pracy Urzędu od dnia 16 marca 2020 r. – możemy przeczytać na stronie dzielnic Targówek i Mokotów. Tak dobrych informacji dla mieszkańców i firm nie mają urzędnicy w Poznaniu, gdzie na razie w tej sprawie – jak nas poinformowano – trwają pertraktacje z Ministerstwem Infrastruktury. 

Jak podaje Instytut SAMAR, biuro prasowe Ministerstwa Cyfryzacji (prowadzącego bazę CEPiK) poinformowało, że decyzje dotyczące rejestracji pojazdów zalezą bezpośrednio od konkretnych urzędów, a na razie resort nie planuje wprowadzić żadnych centralnych zmian w systemie rejestracji. Jednocześnie zachęcano do przekazywania informacji o zbyciu lub nabyciu pojazdów poprzez internetowy system www.gov.pl Poinformowano także, że wzrosła liczba takich spraw załatwianych on-line. I tak jeszcze 8 marca poprzez sieć zgłoszono 994 zbycia lub nabycia pojazdu, podczas gdy w ostatnią niedzielę było ich już 1 607. Resort zapewnił, że system informatyczny jest w pełni gotowy do obsługi rejestracji pojazdów. Z kolei resort infrastruktury do chwili opublikowania tekstu nie odpowiedział na pytanie Instytutu SAMAR, czy rzeczywiście kary za niezarejestrowanie pojazdu w ciągu 30 zostają zawieszone? Nie wiadomo też, czy w związku z nadzwyczajną sytuacją resort przewiduje wprowadzenie jeszcze innych zmian dotyczących rejestracji pojazdów.

Źródło: IBRM SAMAR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *