[Relacja] PTF SKFS 2015 – auta firmowe pod lupą profesjonalistów

Profesjonalny Test Flotowy Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych to dla menadżerów flot doskonała okazja do wybrania odpowiednich aut dla firmy. Podczas tegorocznej edycji próbom zostały poddane pojazdy z siedmiu kategorii.

Podczas PTF SKFS 2015 ok. 120 fleet managerów wzięło pod lupę blisko 50 pojazdów. Na trasy wyznaczone w okolicy malowniczego Jeziora Zegrzyńskiego wyjechały pojazdy z siedmiu różnych segmentów. Do dyspozycji menadżerów flot oddano modele z kategorii A, B, C i D, a także małe, średnie i duże auta dostawcze. Możliwość przetestowania samochodów użytkowych została wprowadzona na wniosek członków SKFS.

PTF SKFS 2015_24 2

Wielkie porównanie

Samochody do testu zostały wybrane na podstawie zestawienia przygotowanego przez Instytut Badania Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Wstępnie na listach znalazło się po 15 najpopularniejszych aut firmowych w Polsce z poszczególnych segmentów z czwartego kwartału ubiegłego i pierwszego kwartału tego roku.

Samochody są na podobnym poziomie wyposażenia w danej kategorii. Jeżeli egzemplarz dostarczony przez importera wyróżnia się pod względem dodatków na tle innych modeli z tej samej klasy, naliczane są punkty karne.

– W ciągu jednego dnia fleet manager może przetestować segment samochodów jeżdżących w jego flocie, mając do dyspozycji najpopularniejsze modele flotowe w Polsce – zwraca uwagę Halszka Gwiżdż, Dyrektor Biura SKFS.

– Możliwość przeglądu samochodów w jednym miejscu to duże ułatwienie – uważa uczestniczący w PTF SKFS 2015 Marek Suchorzebski, Kierownik ds. Eksploatacji i Utrzymania Floty z Procan Transport. – Nie trzeba udawać się do dealera albo kontaktować się z nim prosząc o samochód do jazdy próbnej. Można dokładnie przyjrzeć się temu, co prezentuje dana marka.

PTF SKFS 2015_78 2

Istotne TCO

Każdego dnia uczestnicy testują inne pojazdy: 15 września auta A i B, 16 września C i D, a 17 września pojazdy dostawcze. Trasa licząca 35 km, w którą również wybraliśmy się na próbę, pozwalała sprawdzić samochody zarówno w ruchu miejskim, jak i na drogach poza terenem zabudowanym.

Samochody są oceniane nie tylko na podstawie wyglądu czy funkcjonalności. Nasz projekt różni się tym od innych tym, że wyznacza Total Cost of Ownership – mówi Halszka Gwiżdż. – Na ocenę i na to, kto zwycięża mają wpływ takie czynniki, jak koszt zakupu, koszt serwisowania, wartość rezydualna i spalanie.

Wartości rezydualne pojazdów biorących udział w PTF SKFS 2015 przygotowała firma EurotaxGlass’s. Przyjęty został przebieg 120 000 km oraz użytkowanie przez 36 miesięcy.

Drugi raz w historii PTF SKFS samochody były monitorowane. W związku z tym, że kierowcy mają różne style jazdy, telematyka pozwala na dokonanie bardziej sprawiedliwych ocen. Ponadto pozwala na sprawdzanie parametrów pojazdów i przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa uczestników. Samochody przed i po teście są tankowane do pełna w celu obliczenia zużycia paliwa tradycyjną metodą i zestawienia wyników z telemetrią.

Bezpieczeństwo i ekologia

Halszka Gwiżdż zwraca uwagę, że wśród celów statutowych SKFS znajdują się dbałość o bezpieczeństwo drogowe oraz ekologię w transporcie.

Podczas PTF SKFS menadżerowie flot mogli pobrać nauki od ratowników Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przekazywali oni wiedzę na temat tego, jak się zachować, gdy jest się świadkiem wypadku, w jaki sposób zabezpieczyć poszkodowanego w rozbitym samochodzie, jak wyciągnąć go z auta w razie konieczności i przeprowadzić resuscytację.

Firma Schneider Electric zaprezentowała stację do ładowania samochodów elektrycznych. Możliwe, że w nadchodzących edycjach Profesjonalnego Testu Flotowego do dyspozycji menadżerów flot zostaną oddane pojazdy na prąd i hybrydowe.

PTF SKFS 2015_56 2

Wyniki PTF SKFS 2015 zostaną ogłoszone podczas Gali SKFS, która  w tym roku odbędzie się 6 listopada w Warszawie.

Już wkrótce na łamach Menadżera Floty ukaże się rozmowa z Łukaszem Nowakiem, Dyrektorem Handlowym w Satis, firmie będącej partnerem technologicznym PTF SKFS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *