Przekazanie 20 Nissanów LEAF na inaugurację Polskiego Programu Elektryfikacji Motoryzacji [wideo]

W środę 1 marca w Centrum Badawczym PAN w Jabłonnie podpisano Polski Program Elektryfikacji Motoryzacji. W trakcie wydarzenia odbyło się przekazanie pierwszej partii Nissanów LEAF dla nowego przewoźnika Electric Taxi, który będzie oferował przewozy na terenie Warszawy autami elektrycznymi.

Program Elektryfikacji Motoryzacji ma pomóc w realizacji rządowego Planu Rozwoju Elektromobilności, zapewnić wymierne korzyści Polsce oraz pozwolić sprostać wymogom klimatycznym stawianym przez UE, w tym dot. zmniejszenia emisji CO2. Dzięki PPEM powstanie m.in. sieć punktów do ładowania akumulatorów, które mają pojawiać się przy domach wielorodzinnych, na parkingach i przy budynkach użyteczności publicznej.

Podczas spotkania sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, Michał Kurtyka, powiedział, że najważniejszym wyzwaniem jest postawienie się po stronie użytkownika i zapewnienie mu stale rozwijającej się infrastruktury pozwalającej na obsługę pojazdów elektrycznych. Skupienie się na budowie sieci stacji ładujących, która stopniowo będzie się powiększać jest decydująca dla tempa rozprzestrzeniania się samochodów elektrycznych.

Według resortu energii, obecnie w Polsce działa 305 takich stacji. W 2020 r. ma być już ponad 6,5 tys. zwykłych stacji ładowania oraz ponad 300 stacji szybkiego ładowania. Wymaga to inwestycji o szacowanej wartości do 500 mln zł.

W trakcie uroczystości podpisania PPEM odbyło się uroczyste przekazanie pierwszej partii 20 elektrycznych Nissanów LEAF firmie Electric Taxi. Docelowo we flocie przedsiębiorstwa ma jeździć 200 pojazdów na prąd.

– Jesteśmy dumni, że Electric Taxi wybrało Nissana, który jest pionierem i liderem globalnego rynku samochodów elektrycznych i będąc obecny na tym rynku od 6 lat ma największą wiedzę na temat zarówno produkcji aut elektrycznych, jak i potrzeb klientów. Wierzymy, że warszawiacy szybko przekonają się, że elektryczne Nissany LEAF stanowią realną alternatywę dla aut spalinowych, a do tego są ciche, komfortowe i przyjazne środowisku, a wszystkim nam zależy, by oddychać czystym powietrzem – powiedział Robert Prusiński, Dyrektor polskiego oddziału Nissan Sales CEE.

Źródło: Nissan