Pierwsza superszybka stacja ładowania w Warszawie

W budynku Royal Wilanów w Warszawie została oddana do użytku pierwsza w naszej stolicy stacja superszybkiego ładowania samochodów elektrycznych o mocy 100 kW. Ładowarka jest czynna całą dobę i dostępna dla wszystkich – nie tylko najemców czy klientów obiektu. Płatności i obsługa stacji są realizowane przez aplikację Ecotap Poland.

Pod koniec 2020 roku po polskich drogach jeździło już ponad 20 tys. samochodów elektrycznych (dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). W porównaniu z 2019, ich liczba na przestrzeni jednego roku wzrosła o ponad połowę, można więc mówić już o prawdziwym boomie na tego typu pojazdy. Ten sektor motoryzacji rozwija się bardzo dynamicznie – wielu kierowców coraz chętniej decyduje się na modele zasilane tylko prądem lub w formule hybrydowej. Nie dziwi więc, że coraz więcej deweloperów i zarządców budynków komercyjnych decyduje się na instalację rozwiązań, dedykowanej tej grupie prowadzących pojazdy.

Nowa, czterostanowiskowa, ogólnodostępna i zarazem najszybsza, jak do tej pory, stacja ładowania pojazdów elektrycznych w Warszawie już działa.  To w tej chwili  jedyne miejsce o takich parametrach (2 złącza dysponujące prądem stałym o mocy 100 kW) w stolicy, przystosowane do obsługi wszystkich, a nie tylko wybranych modeli samochodów.

Stacja zlokalizowana jest na poziomie -1, w ramach parkingu podziemnego budynku usługowo-biurowego Royal Wilanów, położonego w centralnym punkcie dzielnicy Wilanów – przy ul. Klimczaka 1, naprzeciwko wilanowskiego ratusza. Jej zaletą są aż cztery stanowiska ładujące. Dwa z nich dysponują szybkim złączem typu DC CCS, pozostałe posiadają złącze standardowe zasilane prądem zmiennym (AC). Nowo uruchomiona stacja dysponuje kablem typu high power, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie pełnej mocy stacji. W porównaniu z szybką ładowarką DC o mocy 50 kW, czas ładowania samochodu skraca się średnio o około 40-50%. Za technologiczną stronę przedsięwzięcia odpowiada firma Arinea, która zaprojektowała, dostarczyła i zainstalowała to rozwiązanie.

Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z tego, że rozwijając ofertę Royal Wilanów i udostępniając kolejną usługę, możemy wspierać bliskie nam wartości, czyli ekologię oraz zrównoważony transport. Popularyzacja tego rozwiązania jest niezmiernie ważna dla środowiska i walki z coraz mocniej odczuwalnym w Warszawie problemem smogu – mówi Kinga Nowakowska, członek zarządu i dyrektor operacyjna Grupy Capital Park, zarządcy Royal Wilanów.

Korzystanie ze stacji jest odpłatne – aby to zrobić, należy pobrać mobilną aplikację Ecotap Poland i ustawić preferowaną metodę płatności. Aplikacja jest dostępna zarówno w  AppStore i Google Play, a bezpośredni odnośnik do niej znajduje się także w aplikacji Royal Wilanów. Koszt 1 kWh dla użytkowników Ecotap Poland wynosi 1,80 zł. Po naładowaniu pojazdu system wysyła użytkownikowi wiadomość oraz dodatkowo oferuje jeszcze 15 darmowych minut na powrót i odpięcie pojazdu od zasilania. Po przekroczeniu tego czasu naliczana jest dodatkowa opłata w wysokości 0,50 zł/min. Co ważne, w trakcie korzystania ze stanowisk ładujących nie trzeba uiszczać dodatkowej opłaty parkingowej. Ze stacji ładowania może skorzystać każdy, przez 24 godziny na dobę, niezależnie od tego czy jest klientem bądź użytkownikiem obiektu.

Superszybka stacja w Royal Wilanów posiada rozwiązania, dzięki którym może łatwo zostać rozbudowana do jeszcze szybszej mocy, wynoszącej 150 kW, a poziom hałasu podczas ładowania jest znacznie niższy niż w innych instalacjach tego typu. Obsługa i serwis prowadzone są zdalnie, co umożliwia szybką i bezawaryjną pracę urządzenia. Modułowa konstrukcja stacji powoduje, że w razie wystąpienia usterki technicznej jednej z części, pozostałe złącza będą działać niezależnie od niej.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *