Od 2035 r. w UE nie będzie można rejestrować nowych aut spalinowych!

Komisja Europejska przyjęła pakiet propozycji mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych na Starym Kontynencie. Jednym z założeń jest, by od 2035 roku nowe samochody osobowe i dostawcze nie emitowały dwutlenku węgla. Oznacza to, że wszystkie nowe auta rejestrowane od 2035 roku na terenie Unii Europejskiej nie będą mogły być już wyposażone w silniki spalinowe!

Komisja przewiduje zaostrzenie w Unii Europejskiej norm dotyczących emisji CO2 w sektorze motoryzacyjnym. Koncerny zostaną zobowiązane do obniżenia średniej emisji CO2 z nowych samochodów osobowych i dostawczych o 55 proc. od 2030 r. i o 100 proc. od 2035 r. w porównaniu z poziomami z 2021 r. Oznacza to w praktyce, że wszystkie nowe samochody rejestrowane od 2035 roku na terenie Unii Europejskiej nie będą mogły być już wyposażone w silniki spalinowe.

Jednocześnie Komisja Europejska podjęła kroki zmierzające do rozwoju sieci ładowania pojazdów zelektryfikowanych. Zmienione rozporządzenie w sprawie infrastruktury paliw alternatywnych będzie wymagało od państw członkowskich zwiększenia liczby punktów ładowania odpowiednio do poziomu sprzedaży samochodów o zerowej emisji. Punkty takie będą musiały być rozmieszczone w regularnych odstępach na głównych autostradach: co 60 km w przypadku ładowania auta elektrycznego (BEV) i co 150 km w przypadku tankowania pojazdu na wodór.

Źródło: IBRM Samar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *