Mercedes wspomina Sir Stirlinga Mossa podczas Festiwalu Prędkości w Goodwood

Podczas trwającego właśnie Festiwalu Prędkości (Festival of Speed) w Goodwood (Anglia) Mercedes-Benz wspomina słynnego Sir Stirlinga Mossa, zmarłego w ubiegłym roku. Na tamtejszym boisku do krykieta stanął Mercedes-Benz 300 SLR „722” (W 196 S), którym niegdyś jeździł ten znakomity brytyjski kierowca wyścigowy.

Samochód jest głównym „bohaterem” pomnika zamówionego przez księcia Richmond i stworzonego przez projektanta i artystę Andy’ego Dance’a. „W hołdzie wielkiemu człowiekowi i wybitnemu kierowcy wyścigowemu, Sir Stirlingowi Mossowi, Mercedes-Benz Classic prezentuje legendarny samochód wyścigowy, w którym Moss świętował swój wielki sukces – jako nasz fabryczny kierowca podczas wyścigu Mille Miglia w 1955 r. Samochód stanął w godnej scenerii największego motoryzacyjnego garden party na świecie” – tłumaczy Christian Boucke, szef Mercedes-Benz Classic.

W hołdzie Mistrzowi

Sir Stirling Moss zmarł w Londynie 12 kwietnia 2020 r., w wieku 90 lat. Model 300 SLR „722” jako główny punkt wspomnieniowej instalacji na boisku do krykieta w słynnej posiadłości został zamknięty w szklanym sześcianie. Zwycięski pojazd otaczają obeliski zamówione przez księcia Richmond u projektanta i artysty Andy’ego Dance’a. W obeliski wbudowano ekrany wyświetlające filmy na temat osiągnięć Sir Stirlinga Mossa. Historyczny materiał filmowy Mercedesa przypomina m.in. o wybitnej roli, jaką brytyjski kierowca wyścigowy odegrał w historii marki ze Stuttgaru. Na ekranach pojawi się także cyfrowa księga kondolencyjna, którą Mercedes-Benz Classic stworzył ku pamięci Sir Stirlinga Mossa. Interaktywny dokument jest dostępny pod adresami www.mercedes-benz.com/stirlingmoss oraz mb4.me/stirlingmoss. Podczas Festiwalu Prędkości Goodwood dostępny jest także kod QR, który umożliwia bezpośredni dostęp do księgi kondolencyjnej.

Zwycięski model

Jadąc Mercedesem 300 SLR z numerem startowym 722, Moss i jego pilot Denis Jenkinson zwyciężyli w wyścigu Mille Miglia w 1955 r., notując przy tym rekordową średnią prędkość 157,65 km/h. Triumfy Mossa w modelu 300 SLR zadecydowały o zwycięstwie trójramiennej gwiazdy w Mistrzostwach Świata Samochodów Sportowych w tamtym roku. W tym samym sezonie – za kierownicą bolidu Mercedes W 196 R – Moss rywalizował w Mistrzostwach Świata Formuły 1, w których zajął drugie miejsce, za swoim kolegą z zespołu Juanem-Manuelem Fangio.

Warto dodać, że po zakończeniu Festiwalu Prędkości model 300 SLR „722” będzie prezentowany podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii na torze Silverstone (14-16 lipca), a następnie – w Mercedes-Benz World na torze Brooklands.

Moss i Goodwood

Pierwszy Festiwal Prędkości w wiejskiej posiadłości księcia Richmond w Sussex (Anglia) odbył się w 1993 r., z udziałem około 25 000 gości. W międzyczasie ta międzynarodowa wystawa na terenie Goodwood House przekształciła się w największą motorsportową imprezę w Wielkiej Brytanii, którą w ciągu 4 dni odwiedza nawet 200 000 osób. „W 1993 r. chciałem stworzyć atmosferę prawdziwego »garden party« i zgromadzić cenne zabytkowe samochody oraz ich kierowców z różnych pokoleń” – powiedział książę Richmond, organizator Festiwalu Prędkości. Dziadek obecnego księcia, „Freddie” Richmond, zorganizował „wspinaczkę” na terenie posiadłości Goodwood House już w 1936 r. W 1948 r. przekształcił lotnisko wojskowe w tor wyścigowy, na którym od 1997 r. odbywa się festiwal Goodwood Revival.

Goodwood miało dla Sir Stirlinga Mossa, wieloletniego ambasadora marki Mercedes-Benz, szczególne znaczenie: to tutaj w 1948 r. odniósł on swoje pierwsze zwycięstwo. Był to jego pierwszy wyścig. Także tutaj, po poważnym wypadku, do którego doszło w kwietniu 1962 r. Moss musiał zakończyć swoją karierę. „Stirling i jego żona Susie przez wiele lat byli niezwykle ważnymi członkami rodziny Goodwood” – powiedział książę Richmond. „Mamy nadzieję, że fani zgromadzeni na naszych imprezach dołączą do nas, aby świętować jego wyścigową karierę i pożegnać się z »Panem Goodwoodem«. Niezwykłe umiejętności Stirlinga i jego miłość do sportu będą zapamiętane w Goodwood na wiele lat”.

(TSz) Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *