Ladies’ Jazz Festival Gdynia 2021

W dniach 26-31 lipca w Gdyni i Wejherowie odbędzie się kolejna edycja Ladies’ Jazz Festival. Organizatorami festiwalu są Teatr Muzyczny, Konsulat Kultury w Gdyni oraz Filharmonia Kaszubska w Wejherowie, a jak co roku patronem medialnym serii koncertów jest „Menadżer Floty”.

Ladies’ Jazz Festival odbywa się nieprzerwanie od 2005 roku. Jak wszystkim wydarzeniom kulturalnym pandemia dała się we znaki również tej imprezie. Festiwal jednak trwa, przynosi morze wspaniałych dźwięków, wzruszeń i przeżyć już po raz siedemnasty! Ubiegłoroczna edycja festiwalu miała charakter hybrydowy z ograniczoną obecnością publiczności podczas koncertów. W tym roku ograniczenia nadal obowiązują, ale liczba osób, które mogą brać udział w poszczególnych wydarzeniach jest już większa. Można więc założyć, że wracamy do tak upragnionej normalności, zachowując wszelkie obowiązujące środki bezpieczeństwa.

Wielu artystów oraz organizatorów imprez i festiwali ponownie zapowiedziało zamrożenie swoich działań w 2021 roku. Ladies’ Jazz Festival jest jednak jedną z atrakcji letnich miesięcy nad polskim morzem i mamy nadzieję, że będzie magnesem przyciągającym tzw. turystów kulturalnych, podróżujących do miejsc oferujących im interesujące, wyjątkowe i oryginalne wydarzenia kulturalne. Takim jest Ladies’ Jazz Festival, prezentujący dorobek artystek i ich wkład w jazz, swing, soul i muzykę popularną. Ale organizatorzy sprowadzają do Gdyni i Wejherowa nie tylko światowe gwiazdy, ale także utalentowane debiutantki.

Pandemia nadal daje się we znaki, jednak Ladies’ Jazz Festival zamierza i tym razem zapewnić entuzjastom francuskiej chanson, łagodnego jazzu, swingu, latino i gatunkom pokrewnym niezapomnianych wrażeń.

A tak wygląda program tegorocznego festiwalu:

26 lipca – g. 20.00 Wejherowo Filharmonia „Tribute to Maria Koterbska” z udziałem Doroty Miśkiewicz, Anny Serafińskiej, Beaty Przybytek, Grażyny Auguścik i Moniki Borzym.

Koncert poświęcony niedawno zmarłej naszej królowej swingu, artystce, która w swym dorobku ma przeszło 1400 piosenek z czego około 400 nagranych – biorąc pod uwagę polskie realia powojenne, to imponujący zbiór, w którym są i perły, i diamenty piosenki polskiej, których nie powinno się zapomnieć.

27 lipca g. 17.00 Konsulat Kultury – Pierwsza Finalistka Grand Prix 2021

g. 19.00 Konsulat Kultury – Druga Finalistka Grand Prix 2021

28 lipca g. 17.00 Konsulat Kultury – Trzecia Finalistka Grand Prix 2021

g. 19.00 Konsulat Kultury – Czwarta Finalistka Grand Prix 2021

Kolejna już edycja konkursu mającego ambicję pomóc młodym artystkom wypłynąć na szersze wody i zdobyć nowe doświadczenia. Dla publiczności, to możliwość uczestniczenia w narodzinach niejednej gwiazdy.

Reni Jusis, Fot. Agata Serge

29 lipca czwartek g. 17.00 Reni Jusis projekt „Je Suis Reni” – Teatr Muzyczny (Scena Duża).

Wybitna, jedna z najodważniejszych artystek polskiej sceny klubowej, niestroniąca od eksperymentów i mieszania stylów tym razem wystąpi w repertuarze absolutnie nie kojarzonym z jej emploi. Reni Jusis wraz z zespołem zaprezentują nowe interpretacja francuskich przebojów lat 60-70, a może i pokuszą się o bardziej współczesne rodzynki z repertuaru artystów znad Sekwany.

Stanislawa Celińska, Fot. Marcin Banasik

29 lipca czwartek g. 20.00 Stanisława Celińska – Teatr Muzyczny (Scena Duża).

Stanisława Celińska to wspaniała aktorka teatralna i filmowa, a od kilku lat także gwiazda polskiej estrady przez wielu (z racji repertuaru, klimatu, barwy głosu, liryki tekstów) zwana naszą Cesarią Evora. Bez względu na „łatki” i skróty myślowe, będzie to wielki koncert, pełen pieśni niezwykłej urody. Zapowiada się wieczór wzruszeń i uniesień.

30 lipca g. 17.00 Ladies’ Jazz śpiewa bossa novy z udziałem Krystyny Stańko, Natalii Capelik-Muianga, Kingi Hornik, Dominik Czajkowskiej-Ptak, Irki Zapolskiej – Teatr Muzyczny (Scena Duża).

Bossa nova to ukochane dźwięki dyrektora, producenta i inicjatora Ladies’ Jazz Festival, Piotra Łyszkiewicza. Niewiele więc było edycji, podczas których brazylijska nowa fala nie zabrzmiała w Gdyni na Festiwalu. A Krystyna Stańko to bodajże najlepsza interpretatorka bosy w naszym kraju – i to tylko jedna z jej wielu specjalizacji. Pani profesor towarzyszyć będą zwyciężczynie poprzednich konkursów o Grand Prix Festiwalu.

Ania Dąbrowska, Fot. Marcin Kempski

30 lipca piątek g. 20.00 Ania Dąbrowska – Teatr Muzyczny (Scena Duża)

Ania Dąbrowska ma już tyle Fryderyków i nagród, że pewnie nie jedna długa półka ugina się pod nimi w jej domu. Każda płyta to kopalnia przebojów bardziej i mniej tanecznych, bardziej i mniej refleksyjnych. Artystka współpracowała z wieloma, w tym z takimi nazwiskami jak: Urbaniak, Dudziak, Bem czy zespołem Nouvelle Vague.

Ewa Bem, Fot. Ryszard Sibilski

31 lipca sobota g. 20.00 Ewa Bem i Goście – 50 lecie pracy artystycznej – Teatr Muzyczny (Scena Duża).

Wielki powrót wielkiej gwiazdy polskiej estrady właśnie na Ladies’ Jazz Festival – bo scena Teatru Muzycznego podczas tego festiwalu, to najlepsze z możliwych miejsc na przeżycie koncertu Ewy Bem i zaproszonych przez nią gości. Ten koncert powie nam czym jest serce Artystki, przybliży tajemniczego Smutnego czy też Błękitnego Pana i na pewno wielu z nas podaruje trochę słońca.

Ladies’ Jazz Festival 2021 odbędzie się w dniach 26-31 lipca na terenie Gdyni i Wejherowa. Naprawdę warto tam być!

(red) Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *