ITD inwestuje w sprzęt. Będzie więcej kontroli.

W Warszawie  podpisano właśnie umowę na zakup 64. specjalistycznych radiowozów, które trafią w przyszłym roku do inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego w całym kraju. To największy zakup w historii tej instytucji.

Wagi samochodowe, sonometr, dymomierz, przymiary i tester diagnostyczny EOBD – m.in. taki sprzęt znajdzie się na wyposażeniu każdego z 64. nowoczesnych radiowozów. W połowie przyszłego roku pierwsze specjalistyczne furgony trafią do wojewódzkich inspektoratów transportu drogowego. – Służby chcą być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, który pozwoli wyeliminować z ruchu niesprawne technicznie samochody, zwłaszcza te z niesprawnymi układami hamulcowymi i kierowniczymi oraz pojazdy przeładowane – mówił Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. – Jestem dumny z tego, że w Polsce za sprawą Inspekcji Transportu Drogowego dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa na drogach możemy korzystać z najnowocześniejszego sprzętu – podkreślił.

–  Takie pojazdy zwiększą efektywność działań Inspekcji Transportu Drogowego w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na polskich drogach, jak również zapewnienia zasad uczciwej konkurencji w przewozach drogowych – tłumaczy Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Radiowozy zostały zakupione w ramach realizacji projektu „Wzmocnienie potencjału Inspekcji Transportu Drogowego” i będą wykorzystywane przede wszystkim do kontroli pojazdów ciężarowych i autobusów. Koszt zakupu furgonów to ponad 28 mln zł. Zakup tych pojazdów to kolejny etap realizacji wielomilionowego projektu współfinansowanego ze środków w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Inspektorzy w całej Polsce wykorzystują już w codziennej pracy 64 specjalistyczne zestawy do kontroli pojazdów i tachografów. Trwa również procedura zakupu 16 mobilnych jednostek diagnostycznych, z wykorzystaniem których prowadzone będą kompleksowe kontrole stanu technicznego pojazdów.

Obecnie wykorzystujemy 3, a będzie dodatkowo 16 przenośnych stacji diagnostycznych, które eliminują z ruchu samochody w złym stanie technicznym. Dotychczasowe wyniki kontroli pokazują, że ich skuteczność sięga nawet 40%  – powiedział Gajadhur.

Zakupiony sprzęt i urządzenia zostaną przekazane w nieodpłatne użytkowanie wojewódzkim inspektoratom transportu drogowego. Koszt realizacji projektu to 62 mln zł, z czego 85% jest finansowanych ze środków Unii Europejskiej.