[Relacja] Forum Leasingu 2018

W Warszawie odbyła się pierwsza edycja Forum Leasingu, podczas którego poruszano m.in. tematy nowych usług finansowych, carsharingu korporacyjnego, wynajmu krótkoterminowego, digitalizacji w obsłudze assistance oraz budowy sieci stacji ładowania elektrycznych pojazdów w świetle nowej ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Dwudniowa konferencja przyciągnęła do stolicy szerokie grono przedstawicieli zarówno polskich, jak i zagranicznych firm, a głównym celem tego wydarzenia była prezentacja aktualnych trendów w branży leasingowej, nowych technologii wspierających procesy operacyjne oraz próba nakreślenia dalszych perspektyw rozwoju. – Jakiś czas temu zauważyliśmy, że na rynku leasingu w Polsce brakuje takiego wydarzenia. Tak się składa, że nasza firma zajmuje się m.in. organizacją specjalistycznych konferencji, postanowiliśmy więc zorganizować takie forum, kładąc szczególny nacisk na aspekt merytoryczny całego wydarzenia. Chcemy aby uczestnicy poznali obecne trendy i kierunki rozwoju rynku leasingu w najbliższych latach, a także mogli dowiedzieć się o nowych możliwościach i innowacyjnych usługach, które pozwolą im rozszerzyć swoją ofertę produktową. Główną ideą naszego forum jest jednak wymiana doświadczeń i poglądów ludzi z branży. Ta formuła bardzo się spodobało uczestnikom i zaproszonym gościom, więc już pojawiły się pytania o kolejną, przyszłoroczną edycję – mówi Marta Mróz-Sipiora z firmy Business Advisors, organizatora Forum Leasingu.

Przy okazji Forum Leasingu w jednym miejscu spotkali się: przedstawiciele przedsiębiorstw – czyli leasingobiorcy, a także leasingodawcy, firmy FinTech dostarczające kompleksowe rozwiązania dla leasingu, firmy oferujące carsharing oraz wynajem długoterminowy, przedstawiciele towarzystw ubezpieczeniowych i instytucji wspierających weryfikację kontrahentów. W trakcie konferencji odbyły się liczne debaty oraz prezentacje z udziałem ekspertów i zaproszonych gości, a poszczególne panele tematyczne były poświęcone m.in. elektromobilności, samochodom autonomicznym oraz wpływowi, jaki będą mieć na rynek usług transportowych. Wystąpienia prelegentów poruszały także temat ubezpieczeń, aspektów prawnych leasingu, wynajmu długoterminowego i carsharingu. Dyskutowano o wpływie dyrektyw Unii Europejskiej na obowiązujące przepisy prawne, a w programie forum nie zabrakło również prezentacji innowacyjnych rozwiązań IT dla leasingu, wspierających procesy operacyjne i fleet management. Konferencję zakończył panel poświęcony ryzyku w transakcjach leasingowych oraz narzędziom wspomagającym weryfikację kontrahentów i rodzajom zabezpieczeń.

Partnerami strategicznymi forum byli Europejski Fundusz Leasingowy oraz Dekra, partnerami głównymi m.in. ING Lease, Millennium Leasing, Respiro Car Sharing, Ailleron i PWC Polska, natomiast jednym z patronów medialnych był magazyn Menadżer Floty.