Fiat Professional przekazuje Ducato Muzeum w Oświęcimiu

Z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu 2017, Fiat Chrysler Automobiles (FCA) wraz ze swoją marką Fiat Professional oraz Gruppo Dirigenti Fiat kontynuują dwuletnią już współpracę z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Podczas ceremonii w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau, przekazano do użytku Działu Konserwacji Muzeum Fiata Ducato, który posłuży w pracach konserwacyjnych na terenie całego obiektu.

Samochód został przekazany w imieniu FCA i Fiat Professional przez Gruppo Dirigenti Fiat dyrektorowi Muzeum Piotrowi Cywińskiemu, którego reprezentowała pani Anna Skrzypińska, v-ce dyrektor Muzeum.

Ofiarowany dzisiaj Fiat Ducato dołącza do Jeepa Renegade oraz Fiata 500X AWD, które zostały przekazane w styczniu 2015 roku, w celu wsparcia ochrony Muzeum. To właśnie wtedy, podczas gdy niektórzy członkowie Gruppo Dirigenti Fiat zwiedzali tereny byłego obozu, zrodził się pomysł współpracy pomiędzy FCA, Gruppo Dirigenti Fiat oraz Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Przy tej okazji uczestnikom zostały pokazane również rysunki odkryte na terenie obozu koncentracyjnego, wykonane przez anonimowego więźnia. W maju następnego roku, rysunki te stały się motywem przewodnim projektu w ramach partnerstwa pomiędzy stowarzyszeniem Pociąg Pamięci a Gruppo Dirigenti Fiat, nazwanego „Na kartach pamięci: karawana”.

Wspierany przez region Piemontu i zrealizowany we współpracy z wydawnictwem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau projekt to innowacyjna idea Fiata Ducato udostępnionego przez Fiat Professional. Samochód wyposażony jest w „objazdową” bibliotekę z łatwością rozpoznawalną poprzez logo akcji, w której przewożone były setki książek i dokumentów- w tym wystawę prezentującą rysunki anonimowego więźnia. Samochód ten odwiedzał biblioteki, szkoły, stowarzyszenia i place we Włoszech i całej Europie. W ten niezwykle wartościowy pod względem kulturowym i edukacyjnym projekt zaangażowały się tysiące ludzi w różnym wieku, nadając wartość i promując książkę jako nieodzowne narzędzie do poznania opowieści tych, którzy przeżyli Holocaust.

Przekazanym dzisiaj samochodem jest Fiat Ducato Maxi Furgon 2.3 MJT II o mocy 130 KM, wyposażony dodatkowo w zabezpieczenie przedziału ładunkowego.

Źródło: Fiat