Ducato najlepiej sprzedającym się samochodem dostawczym w Europie

Zaprezentowany w 1981 roku bestseller marki Fiat Professional, w 2020 roku odnotował na swoim koncie istotne osiągnięcie: według danych Dataforce, po raz pierwszy w ciągu czterdziestu lat  produkcji był najlepiej sprzedającym się samochodem dostawczym na rynku europejskim, biorąc pod uwagę wszystkie segmenty.

Model cały czas ewoluuje, a w roku swoich 40. urodzin zmierzy się również z wyzwaniami związanymi z bezemisyjną mobilnością: to idealny samochód na tzw. ostatnią milę, spełniający najbardziej aktualne potrzeby e-commerce. To nie wszystko: Ducato jest najczęściej wybieraną przez podróżujących z całej Europy bazą pod kampery.

W 2021 roku Ducato skończy 40 lat. Wprowadzony w roku 1981, flagowy model i ambasador doskonałości marki Fiat Professional, dzięki swojej wszechstronności i niskim kosztom eksploatacji, od zawsze był jednym z najbardziej cenionych samochodów użytkowych w Europie. Dane świadczące o uznaniu klientów z Europy są imponujące: około 150 000 sprzedanych sztuk i udział w rynku na poziomie 20,5%, ze wzrostem o 7,6% pod względem ilości i o 3 punkty procentowe pod względem udziału, w sytuacji, gdy rynek odnotowuje spadek.

40-letnia historia

Prawie 40 lat temu Ducato, dzięki napędowi na przód, dużej przestrzeni ładunkowej i wszechstronności, zrewolucjonizował segment dużych samochodów dostawczych. Jego produkcja rozpoczęła się w 1981 roku na liniach produkcyjnych Sevel (Società Europea Veicoli Leggeri – Europejska spółka pojazdów lekkich) w Val di Sangro i trwa tam do dziś. Zlokalizowana w Atessie (Włochy), jest największą na świecie fabryką produkującą średnie i duże samochody dostawcze. W 2020 roku był to pierwszy zakład produkcyjny we Włoszech, który po lockdownie został ponownie otwarty dla ponad 6000 pracowników, przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego.

Z biegiem czasu kolejne Ducato były stopniowo udoskonalane, dzięki czemu model stał się wzorcem w swojej kategorii, wyznacznikiem trendów produkowanym w ponad 10 000 wariantów i sprzedawanym w ponad 80 krajach na całym świecie. Szeroka gama wersji nadwozia i wytrzymałość ramy  sprawiły, że stał się numerem jeden dla firm zajmujących się zabudową samochodów do użytku specjalnego oraz zabudową kempingową.

Ducato i kampery

Lider w swoim segmencie od 2014 roku i najlepiej sprzedający się samochód dostawczy w 2020 roku, Ducato jest niekwestionowanym liderem w segmencie „large van”  na 13 europejskich rynkach i został stworzony specjalnie jako baza dla kamperów. W ostatnich 10 latach ponad 500 000 rodzin w Europie wybrało ten model jako bazę do zabudowy dla swojego samochodu kempingowego, dzięki szerokiej gamie wariantów nadwozia, regularnemu, kwadratowemu kształtowi przedziału ładunkowego, wydajności silników i przyjemności prowadzenia. Baza do zabudowy kampera Ducato została zaprojektowana i opracowana we współpracy z największymi europejskimi producentami pojazdów rekreacyjnych.

Nowe technologie i zerowa emisja E-Ducato

Fiat Ducato jest niekwestionowanym liderem w swoim segmencie, ze sprzedażą ponad 3 milionów egzemplarzy. Ale z godnie z obowiązującymi trendami idzie również w kierunku zerowej emisji dzięki w pełni elektrycznej wersji. Zaprojektowany i skonstruowany zgodnie z najbardziej zaawansowanymi standardami jakościowymi marki Fiat Professional, E-Ducato będzie dostępny we wszystkich wariantach nadwozia i z taką samą pojemnością przestrzeni ładunkowej, co klasyczny Ducato, od 10 m3 do 17 m3, a także z najwiekszą ładownością na rynku, siągającą aż 1950 kg. W ofercie dostępne będą również różne opcje akumulatorów zapewniające zasięg od 230 do ponad 360 km w typowym miejskim cyklu jazdy.

Sukces nie tylko europejski

Ducato ma już ugruntowaną pozycją w Europie, o czym świadczy jego nowy rekord, ale „globalny ambasador” marki Fiat Professional jest od pewnego czasu także bestsellerem w Rosji, Ameryce Łacińskiej, na Bliskim Wschodzie i w Australii. Obecnie sprzedawany jest jako wszechstronny „van of the world” w ponad 80 krajach, w tym w Ameryce Północnej jako ProMaster marki RAM.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *