Bentley Blower – nowa odsłona po 90 latach

Po 40 000 godzin pracy zespół Bentley Mulliner Classic ukończył konstruowanie repliki modelu Blower pochodzącego sprzed… 90 lat. Ten oryginalny pojazd jest pierwszym z 12 egzemplarzy ekskluzywnej serii Blower Continuation, oferowanej jedynie w przedsprzedaży.

Samochód został stworzony na podstawie rysunków projektowych i przyrządów narzędziowych używanych w oryginalnych czterech modelach, zbudowanych przez Sir Henry’ego „Tima” Birkina pod koniec lat 20. XX wieku. Każdy element wzorcowego modelu serii Continuation został zeskanowany laserowo, by na podstawie zebranych danych dokończyć ręczny montaż pojazdu.

Oryginalny 4,5-litrowy silnik

Pod maską modelu kryje się 4,5-litrowy silnik, zaprojektowany jeszcze przez samego Waltera Owena Bentleya. Pierwotna jednostka była wyposażona w wiele innowacji, które nawet w samochodach sportowych z lat 70. uchodziły za nowość – aluminiowe tłoki, wałek rozrządu w głowicy, cztery zawory na cylinder i po dwie świece zapłonowe na każdy cylinder. Jednostka skonstruowana przy wsparciu ekspertów z brytyjskiej branży motoryzacyjnej, jest szczegółowym odtworzeniem silników z 1929 roku, co przejawia się choćby w zastosowaniu magnezu do budowy skrzyni korbowej. Potężny 4,5-litrowy silnik został połączony z nowo zaprojektowaną sprężarką z wirującymi tłokami Amherst Villiers.

Ręcznie wykończony

Do projektu odtworzenia Blowera zespół Bentley Mulliner zaangażował najlepszych specjalistów i rzemieślników w Wielkiej Brytanii, specjalizujących się w wytwarzaniu poszczególnych podzespołów. Pozwoliło to na dokładne odwzorowanie kluczowych elementów modelu – w tym polerowanej, srebrnej obudowy chłodnicy z niklu oraz ręcznie wytłoczonego zbiornika paliwa.

Przy wykończeniu wnętrza wykorzystano między innymi 25 metrów wysoce specjalistycznego materiału Rexine. Błyszczące czarne nadwozie pojazdu koresponduje ze skórzanymi elementami w kolorze Oxblood i pozostałym wykończeniem. Zgodnie z oryginalnym projektem fotele zostały wypełnione łącznie 10 kilogramami naturalnego włosia końskiego.

Powstały prototyp Blowera jako egzemplarz testowo-rozwojowy będzie poddany miesiącom testów trwałości i wytrzymałości. Program testowy ma na celu osiągnięcie odpowiednika 35 000 km rzeczywistej jazdy, 8 000 km jazdy po torze oraz symulacji udziału w rajdach. Plan zakłada również jazdę samochodu z maksymalną prędkością. Wśród chętnych kierowców testowych znalazł się również CEO Bentley Motors, Adrian Hallmark.

Ukończenie pierwszego samochodu to nie tylko kamień milowy w projekcie Blower Continuation Series, ale także dla firmy Bentley Motors – zaznacza Hallmark. – Prowadzenie pierwszego od 90 lat egzemplarza Blowera to przywilej, a jakość wykonania tego samochodu byłaby powodem do dumy samego Sir Tima Birkina. Z przyjemnością informuję, że samochód jeździ równie dobrze, jak oryginalny samochód zespołu wyścigowego.

Seria Blower Continuation to pierwszy projekt pojazdów klienckich realizowany przez Bentley Mulliner Classic, który stanowi jeden z trzech nowych działów Mulliner. Pozostałymi są Coachbuilt – obecnie opracowujący ekskluzywny model Bacalar – oraz Collections, odpowiedzialny za Continentala GT Mulliner.

(TSz) Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *