Audi świętuje 40. urodziny modelu quattro

W tym roku Audi Tradition – dział firmy zajmujący się historią marki,  weźmie udział w ponad dwudziestu krajowych oraz międzynarodowych spotkaniach i zlotach, świętując w ten sposób wyjątkową rocznicę. Dokładnie 40 lat temu cztery pierścienie zaprezentowały model Audi quattro. W kalendarzu imprez znajdują się takie wydarzenia jak słynny Goodwood Festival of Speed.

Tegoroczny program imprez rozpoczyna się wraz z Bremen Classic Motorshow (31 stycznia do 2 lutego). Dział Audi AG zajmujący się historią marki zagościł również na GP Ice Race w Zell am See (1-2 lutego), gdzie Audi quattro Rallye S1 driftowały po zamarzniętym jeziorze. Kolejnym ważnym spotkaniem będzie tradycyjnie wystawa klasycznych pojazdów „Techno Classica” w Essen (25-29 marca). Audi Tradition będzie miało swoje stoisko w hali nr 4, a hasłem przewodnim tej ekspozycji będzie „40 lat quattro – napęd na cztery koła na co dzień”. Na stoisku ujrzeć będzie można cały wachlarz dawnych modeli quattro.

Ogromne zainteresowanie na salonie motoryzacyjnym w Genewie w 1980 roku wywołało sportowe coupé z napędem na cztery koła. Audi quattro było pierwszym samochodem o tak wysokich osiągach oferowanym z napędem 4×4. Wcześniej taka koncepcja napędu zarezerwowana była dla ciężarówek i samochodów terenowych. Pomysł na samochód osobowy z takim rozwiązaniem narodził się zimą na przełomie lat 1976/1977, podczas jazd testowych VW Iltis – terenowego pojazdu konstruowanego wtedy przez Audi dla niemieckiej armii. Doskonałe właściwości jezdne tej terenówki na lodzie i śniegu, skłoniły inżynierów firmy do zamontowania układu napędu 4×4 z modelu Iltis do produkowanego seryjnie Audi 80.

Wkrótce powstało sportowe Audi Coupé, nazwane po prostu quattro. Jego 200 KM mocy pochodziło ze wzmocnionej wersji 2,2-litrowego, turbodoładowanego, pięciocylindrowego silnika zaprezentowanego po raz pierwszy jesienią 1979. Audi quattro zadebiutowało w sportach motorowych na początku 1981 roku podczas Rajdu Jänner w Austrii. Niedługo potem napęd na cztery koła rodem z Ingolstadt zrewolucjonizował rajdy i wyścigi samochodowe na całym świecie.

Przy okazji rocznicy Audi Tradition wyprowadzi z garaży kilka klasycznych modeli quattro i pokaże je podczas szeregu zlotów pojazdów historycznych. Lista imprez zawiera takie wydarzenia jak: słynny Goodwood Festival of Speed w Anglii (9-12 lipca), Rajd i Festiwal Eifel w Daun (23-25 lipca), Classic Days na zamku Dyck w Jüchen (31 lipca – 2 sierpnia), Donau Classic w Ingolstadt (18-20 lipca), Heidelberg Historic w okolicach Neckarsulm (9-11 lipca) oraz Sachsen Classic w Zwickau (13-15 sierpnia). Cztery pierścienie zaznaczą swą obecność również na wyścigu górskim Rossfeld Bergrennen w Berchtesgaden (25-27 września), na Audi RegioSprint w Ingolstadt (25 kwietnia) oraz na Copenhagen Historic Grand Prix (1-2 sierpnia). Zabytkowe motocykle oraz historyczny model Auto Union Typ C pojawią się też na Sachsenring Classic w Hohenstein-Ernstthal (8-10 maja). Na zakończenie sezonu odbędą się tradycyjnie giełdy modelików aut w Audi Forum Neckarsulm (8 listopada) oraz w Audi Forum Ingolstadt (29 listopada).

Oprac. Tomasz Szmandra