[W MAGAZYNIE] Wynajem krótkoterminowy – dobry sposób na wakacje

Już niedługo Polacy wstaną zza biurek i ruszą na wakacje. Niektórzy szczęścia poszukają w ciepłych krajach, a inni będą chcieli aktywnie spędzić wolny czas. Co więc zrobić, jeśli własne auto odmówi współpracy albo po prostu go nie mamy? Z pomocą przychodzi wynajem krótkoterminowy.

Wynajem krótkoterminowy to nie tylko ratunek dla urlopowiczów, ale też firm, które potrzebują aut do pracy. Na rynku jest wiele firm, które oferują tego typu usługi. Główne różnice między nimi tkwią w ofercie oraz cenach. W zależności od klasy pojazdu, jaki nas interesuje, koszty mogą się znacząco różnić. Dla przykładu wynajem auta z kategorii A (Toyota Yaris i konkurencja) to wydatek od ok. 70-80 zł za dzień. W przypadku wypożyczenia większego pojazdu ceny odpowiednio wzrastają.

Odbiór to prosta sprawa

Odbiór wypożyczonego auta jest w dużej mierze zależny od wybranego standardu. Z uwagi na to, że firmy mają oddziały rozsiane po całej Europie albo i świecie, możliwości są praktycznie nieograniczone. Istnieje również opcja dostarczenia samochodu w wyznaczone miejsce. To jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Dużą zaletą jest natomiast pozostawanie zawsze pod opieką tego samego oddziału, w którym odbierane było auto. Dla przykładu jeśli wybieramy się w podróż po Europie, a wyjechaliśmy samochodem z polskiego oddziału firmy, to niezależnie od tego, w którym zakątku Starego Kontynentu będziemy się znajdować, kontaktować się będzie z nami krajowy oddział. Jest to wygodne zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, jak np. zepsucie się auta bądź kolizja drogowa.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby wypożyczyć auto?

Kolejną sprawą są wymagania stawiane przez firmy wynajmujące pojazdy. W większości przypadków minimalny wiek kierowcy to od 21 do nawet 25 lat. Jedynie w najniższej kategorii pojazdów niektóre wypożyczalnie akceptują osoby, które ukończyły 19. rok życia. Warto też pamiętać, że często wypożyczalnie nakładają dodatkowe opłaty w wysokości ok. 10% od wartości wynajmu za młody wiek kierowcy. Ustalenia w tej kwestii są indywidualne dla poszczególnych wypożyczalni. W większości takie restrykcje nie dotyczą osób po 26. roku życia. Poza tym jest wiele obostrzeń, które mogą generować dodatkowe wydatki, jak np. konieczność wykupienia ubezpieczenia albo dopłata za drugiego kierowcę, który będzie prowadził pojazd.

Warto zapoznać się z regulaminem wypożyczalni i sprawdzić, czy nie wymaga ona od klienta posiadania karty kredytowej, a nie zwykłej karty płatniczej. Najlepiej, jeśli osoba podpisująca dokumenty będzie jednocześnie właścicielem karty.

Co ważne, ceny wynajmu w kraju i na rynkach europejskich niemal się zrównały. Parę lat temu różnice były nawet kilkukrotne. Warto też zawczasu zabezpieczyć się na wypadek, gdyby konieczne było wpłacenie depozytu. Jego wysokość jest zależna od klasy wypożyczanego auta. Może to być 500 albo nawet 1000 złotych.

Ubezpieczenie dla świętego spokoju

Przed podpisaniem umowy rozsądnie jest sprawdzić, jakie ubezpieczenie w ramach ceny oferuje wypożyczalnia. W sezonie wakacyjnym na drogach często panuje duży ruch, a samochodem w trakcie urlopu poruszamy się nieraz po nieznanych trasach.

Jak podaje Express Rent a Car, aż 45% szkód powstaje w trakcie pierwszego dnia wynajmu. Żeby uchronić się przed koniecznością płacenia za naprawę, można wykupić ubezpieczenie całkowicie znoszące udział własny w szkodzie.

We wspomnianym Express Rent a Car taka usługa kosztuje 20 zł brutto za dobę, a zapewnia ona m.in. mniejszy depozyt na samochody wszystkich klas poza premium. Ponadto w przypadku szkody formalności ograniczają się do odnotowania jej w protokole wydania/zwrotu. Nie ponosimy też opłaty administracyjnej za każdą szkodę.

Bez dokumentów ani rusz

Czasami sytuacja sprawia, że auto chcemy wynająć dopiero poza granicami kraju, a nawet Europy. Wtedy podstawowym dokumentem warunkującym wypożyczenie samochodu jest prawo jazdy wydane w kraju zamieszkania, dowód osobisty oraz paszport. Polski dokument poświadczający umiejętność prowadzenia pojazdu jest honorowany na terenie Unii Europejskiej. Poza nią może istnieć konieczność wyrobienia międzynarodowego prawa jazdy. Aby je otrzymać, wystarczy pójść do urzędu i złożyć odpowiedni wniosek. Co ważne, nie potrzeba zdawać dodatkowych egzaminów.

W sam raz na wakacje

Zbliżający się okres wakacji to dobry czas do wprowadzenia przez firmy specjalnych ofert. Dla przykładu Avis przygotował promocje np. na wypożyczenie auta za granicą. Osoby, które chcą mobilnie spędzać wakacje, mogą liczyć na:
•    15% zniżki w Irlandii,
•    10% zniżki w Niemczech i dodatkową nawigację GPS,
•    od wybrzeża do wybrzeża USA i Kanady 15% zniżki,
•    w USA i Kanadzie do 15% zniżki na wszystkich wynajmach.

To nie są wszystkie oferty. Wśród ciekawszych można również wymieć wynajem auta na 7 dni w cenie 5. W tej kwocie zawarte są m.in.: nielimitowane kilometry, podstawowe ubezpieczenie od kradzieży i uszkodzeń, opłata licencyjna, opłata lotniskowa i dodatkowe podatki. Jest to ciekawa opcja dla osób, które chcą wykupić sobie przelot do innego państwa i tam wynająć auto, aby rozpocząć dalszą podróż.

Firma Avis postanowiła też rozpocząć kampanię Untrending i uruchomić interaktywne narzędzie, które pozwala użytkownikom odkrywać mniej znane obszary. Serwis wskazuje na całym świecie lokalizacje rzadko wspominane w mediach społecznościowych, oferujące jednak obfitość widoków i wrażeń. Wszystkie znajdują się w odległości nie większej niż dwie godziny jazdy od najpopularniejszych wypożyczalni Avis.

Inną firmą mającą ciekawe oferty na wynajem krótkoterminowy jest Hertz. W swojej ofercie ma weekendową promocję, w której koszt wynajmu auta wynosi od 99 zł. Promocja obowiązuje na terenie Polski, od czwartku od godziny 12 do poniedziałku do 12. Minimalna długość najmu to jeden dzień. Rabat w tym przypadku dotyczy kosztów wynajmu z wyłączeniem podatków i opłat lokalnych, opłaty za zwrot samochodu w innym punkcie niż punkt wynajmu oraz dodatkowych wykupionych opcji jak uwzględnienie dodatkowego kierowcy, paliwo. Przy wymienionych opcjach obowiązują standardowe opłaty.

Hertz jako firma światowa oferuje też atrakcyjną promocję dla osób, które chcą zwiedzić Amerykę samochodem. Rezerwując auto od 30 czerwca tego roku, można liczyć na 15-proc. zniżkę. Jest to z pewnością atrakcyjna promocja dla każdego, kto chce przejechać się po słynnych drogach: Route 66, Blues Highway czy Great River Road.

Również Europcar oferuje promocyjne oferty weekendowe. Podobnie jak w przypadku Hertza dwa dodatkowe dni są gratis (7 dni w cenie 5). Oferta dotyczy wszystkich pojazdów we wszystkich lokalizacjach firmy w Polsce.

Europcar swoim klientom oferuje również zniżki nawet do 40% w weekendy (oszczędności wyliczone w stosunku do wynajmów w tygodniu, nieobejmujących soboty i niedzieli). Ta promocja dotyczy wynajmów na 2-, 3- i 4-dniowy weekend, przy obostrzeniu, że wynajem obejmuje sobotę i niedzielę. Podobnie jak w przypadku promocji 7 w cenie 5 oferta dotyczy wszystkich pojazdów we wszystkich punktach Europcar na terenie Polski.

Jak przystało na światową firmę, w Europcar nie mogło zabraknąć zagranicznych promocji. Wśród najciekawszych można wymienić choćby 10% zniżki na wynajem auta w Niemczech (promocja trwa od 1 czerwca do 11 września br.), 18% zniżki na zwiedzanie Australii (od 8 dni – w wybranych terminach) bądź 10% rabatu w przypadku wypożyczenia auta w Australii (od 3 dni – w wybranych terminach) oraz 15% obniżki w Omanie (promocja rozpoczyna się 2 lipca br.).

Oferta weekendowa jest też dostępna w firmie 99rent. Cena za wypożyczenie samochodu wynosi od 178 zł przy dwudniowym wynajmie pojazdu, czyli od piątku (od godz. 16.00) do niedzieli (do godz. 18.00). Wspomniana kwota dotyczy samochodów klasy B (m.in. Toyota Yaris, Opel Corsa, Ford Fiesta czy Škoda Fabia). W ofercie tej nie ma limitów kilometrów. Może okazać się to ważne, zwłaszcza dla osób, które wybierają się w dalszą podróż.

Klienci, którzy preferują nieco większe pojazdy, mogą wybrać model segmentu C (Ford Focus, Kia cee’d, Volkswagen Golf lub Toyota Auris) albo klasy D/SUV (Volkswagen Passat, Opel Insignia, Nissan Qashqai czy Kia Sportage). W takim przypadku trzeba liczyć się z nieco większymi wydatkami. Dla aut z segmentu Volkswagena Golfa jest to 198 zł, a dla SUV-ów lub limuzyn 358 zł.

Przy wynajmie krótkoterminowym (do 30 dni) w firmie 99rent zyskuje się sporo korzyści. Dla przykładu istnieje możliwość rezerwacji auta godzinę przed wynajmem, oddania samochodu w każdej placówce 99rent (33 oddziały w największych miastach w Polsce), gwarancja pojazdu zastępczego w razie awarii czy choćby pełny pakiet ubezpieczeń.

Express Rent a Car oferuje ciekawą opcję rezerwacji lub sprawdzenia dostępności oraz kosztu wynajmu auta w dowolnym miejscu na świecie. Do wyboru są 43 000 lokalizacji. Rezerwując samochód z wyprzedzeniem za pośrednictwem internetu, można zaoszczędzić do 15%.

Drugą interesującą usługą jest możliwość skorzystania z oferty www.booking.com bezpośrednio ze strony wypożyczalni Express. Operator gwarantuje do 50% tańsze noclegi, a Express udostępnia klientom możliwość sprawdzenia i rezerwacji potrzebnych zasobów.

W drogę

Na rynku jest wiele firm, które oferują bardzo ciekawe rozwiązania, jeżeli chodzi o wynajem aut w okresie krótkoterminowym. Dzięki tego typu usłudze zwiedzanie świata bądź krajowy wypad wakacyjny wydają się znacznie prostsze. Daje to również dużą swobodę, jeżeli chodzi o możliwości przemieszczania się, ponieważ wiele firm nie nakłada limitów kilometrowych przy promocyjnych ofertach.

Teraz pozostaje przeanalizowanie wszystkich możliwości, wybór najlepszej z nich i zaplanowanie odpowiedniej trasy. Warto jednak przed podpisaniem dokumentów dobrze je przeczytać, aby wakacyjny wyjazd nie stał się zmorą na lata.

Artykuł pierwotnie ukazał się magazynie Menadżer Floty, nr 6/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *