[W MAGAZYNIE] Volkswagen Passat – bestseller w najnowszym wydaniu

Jeden z najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się modeli segmentu D przeszedł w tym roku facelifting, który nie tylko odświeżył wygląd samochodu, ale również wzbogacił go o wiele zaawansowanych rozwiązań technicznych.

Tekst: Tomasz Szmandra

Model ten powstał na bazie modułowej platformy podłogowej MQB, która pozwoliła na wprowadzenie bardziej dynamicznych proporcji nadwozia. Kuracja odświeżająca najbardziej rozpoznawalnego samochodu w swojej klasie przyniosła ze sobą wiele dobrego. W najnowszym wcieleniu tego modelu zastosowano najbardziej zaawansowane rozwiązania, takie jak matrycowe reflektory, pojemnościową kierownicę czy system Travel Assist, pozwalający częściowo na jazdę autonomiczną nawet przy dużych prędkościach. Egzemplarz po liftingu rozpoznamy także po nowych elementach dekoracyjnych, wzorach tapicerki, nowym wykończeniu drzwi i nowym kolorze oświetlenia oraz po zmienionych wskaźnikach i kierownicy.

Co ciekawe, w nowym modelu wszystkie zaawansowane systemy asystujące Volkswagena są skupione pod jedną nazwą – IQ.DRIVE. Należy do nich m.in. wspomniany system Travel Assist. Jednym z jego elementów jest tzw. pojemnościowa kierownica, która rejestruje dotyk i zapewnia kierowcy dostęp do obsługi różnych systemów. Passat jest pierwszym modelem, w którym Volkswagen zastosował właśnie taki rodzaj kierownicy. Również po raz pierwszy w tym modelu zastosowano Emergency Steering Assist. Poprzez ingerencję w działanie układu hamulcowego zwiększa on bezpieczeństwo manewru omijania. Udoskonalono też system Lane Assist utrzymujący samochód na pasie ruchu. Zwiększeniu bezpieczeństwa i komfortu podróżowania służą ponadto nowe reflektory IQ.LIGHT LED Matrix.

System multimedialny trzeciej generacji (MIB3) ma cyfrowe połączenie z nowym zestawem wskaźników Digital Cockpit. W porównaniu z poprzednim urządzeniem Active Info Display nowe cyfrowe wskaźniki są jeszcze bardziej zaawansowane. Ich grafika jest prosta i elegancka, a ekran, na którym są wyświetlane, zapewnia większy kontrast. System wzbogacono o nowe funkcje. Trzy różne konfiguracje wskaźników można teraz zmieniać i uruchamiać tylko jednym przyciskiem znajdującym się na nowej wielofunkcyjnej kierownicy.

Ważną nowością w Passacie jest silnik 2.0 TDI Evo – nowoczesny turbodiesel o mocy 150 KM, emitujący o 10 g/km mniej dwutlenku węgla niż porównywalny z nim silnik w poprzednim modelu. Wśród jednostek napędowych tego modelu znajdą się również trzy benzynowe (TSI) o mocy 150, 190 oraz 272 KM, a także diesle (TDI) osiągające 190 i 240 KM. Wszystkie jednostki TSI i TDI spełniają normę Euro 6d-TEMP. Każda z wersji – zarówno z silnikiem benzynowym, jak i z wysokoprężnym – jest wyposażana w filtr cząstek stałych.

Jeżeli chodzi o wersje wyposażenia, to aktualny podział obejmuje podstawową odmianę Essence, która oferuje w standardzie m.in. system Front Assist, Radio Composition Colour z instalacją Bluetooth, reflektory typu LED z automatyczną regulacją ich zasięgu, bezkluczykowy system uruchamiania silnika, klimatyzację oraz elektrycznie regulowane i podgrzewane lusterka. Warto dodać, że w wersji Essence oferowany jest specjalny pakiet promocyjny Premium. W jego skład wchodzą m.in.: System Park Pilot – czujniki parkowania z przodu i z tyłu, trzystrefowa klimatyzacja automatyczna Climatronic oraz czujniki deszczu i zmierzchu.

Środkowa wersja wyposażenia o nazwie Business ma m.in. rozbudowany zestaw systemów w ramach Travel Assist zwiększających poziom komfortu i bezpieczeństwa, takich jak Lane Assist, Emergency Assist (dla DSG), system Traffic Jam Assist czy aktywny tempomat ACC do 210 km/h (dla DSG – z funkcją Stop & Go). Najwyższy poziom wyposażenia, Elegance, wyróżnia się m.in. zastosowaniem nastrojowego oświetlenia kabiny czy przykuwających wzrok 17-calowych obręczy kół Istanbul ze stopu metali lekkich. Do wersji Business i Elegance można zamówić pakiet stylistyczny R-Line. Oprócz opisanych odmian w ofercie są także Passat Alltrack oraz Passat GTE.

Co bardzo ważne, i to nie tylko dla klientów flotowych, biorąc pod uwagę Total Cost of Ownership, czyli popularne TCO, Passat należy do najbardziej opłacalnych modeli w swojej klasie. Podsumowując – jeden z najchętniej kupowanych samochodów klasy średniej w najnowszym wydaniu zarówno w kwestii bezpieczeństwa, jak i ekonomii nowoczesnych rozwiązań umacnia się na pozycji lidera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.