[Regionalny MF] Wywiad z Matthew Weaverem, szefem designu Infiniti w Londynie

Matthew Weaver, szef europejskiego studia designu Infiniti w Londynie, w dniach 19 i 20 kwietnia gościł we Wrocławiu. Projektant był gościem Akademii Sztuk Pięknych oraz Politechniki Wrocławskiej, a w nowym Centrum Infiniti prezentował model Q60 Project Black S, który niewiele wcześniej miał premierę w Genewie.

Matthew Weaver to jeden z najbardziej cenionych w Europie przedstawicieli sztuki użytkowej. Do projektowej ekipy Nissana dołączył w 2001 r. Był m.in. odpowiedzialny za stworzenie modelu Qashqai Concept, który ewoluował w seryjny samochód będący pierwszym przedstawicielem segmentu crossover.

Kilka lat spędził w globalnym centrum designu Nissana w japońskim Atsugi. W 2009 r. zaprojektował studium Qazana. Następnie pracował nad kolejnym crossoverem, który stał się bestsellerem, czyli Nissanem Juke.

W 2014 r. został mianowany na stanowisko dyrektora kreatywnego do spraw projektowania karoserii w Infiniti Design Studio w Londynie. Pod jego kierownictwem powstały takie auta, jak Q80 Inspiration Concept czy QX30 Concept. W ubiegłym roku awansował na fotel dyrektora brytyjskiego centrum stylistycznego japońskiej marki premium.

Sztuki piękne

Matthew Weaver w trakcie wizyty we Wrocławiu poprowadził wykłady w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej oraz był gościem Akademii Sztuk Pięknych. Podczas pobytu w ASP miał okazję zapoznać się z dokonaniami Katedry Wzornictwa oraz pracami studentów.

– Rozmowy, jakie szef europejskiego studia designu Infiniti prowadził ze studentami jeszcze długo po zakończeniu oficjalnych spotkań, potwierdzają, że nasz pomysł na zbliżenie sztuki z praktyką był trafiony – ocenił inicjator wizyty, Jacek Kurowski, dyrektor Centrum Infiniti Wrocław. – Jestem przekonany, że te spotkania nie tylko rozszerzyły horyzonty kreacyjne uczestników, ale także wskazały im perspektywy rozwoju zawodowego.

Matthew Weaver pozytywnie ocenił projekty studentów. Przynajmniej z dwojgiem z nich chce nawiązać współpracę.

Wyzwanie

Weaver odwiedził również Centrum Infiniti Wrocław. Obiekt jest zlokalizowany w Długołęce przy ul. Wrocławskiej, czyli przy jednej z najważniejszych alei samochodowych na Dolnym Śląsku.

Salon został oddany do użytku pod koniec 2016 r. Ma powierzchnię 920 m2. Został zbudowany według najnowszych standardów Infiniti IREDI.

Z okazji wizyty designera do Centrum Infiniti Wrocław sprowadzono model Q60 Project Black S. Ten studyjny samochód został po raz pierwszy zaprezentowany w marcu na salonie w Genewie. Auto powstało we współpracy z Renault Sport Formula One Team.

Pojazd został wyposażony w system ERS, który wykorzystuje zgromadzoną energię do dostarczania dodatkowego „doładowania” i zwiększania mocy i momentu obrotowego.

Weaver przyznał, że trudno było stylistycznie redefiniować Infiniti Q60, coupé, które jest uznawane za jedno z najładniejszych na rynku. Zaznaczał, jak istotne w procesie projektowania jest podporządkowanie rygorom technologicznym, zapewnienie bezpieczeństwa, funkcjonalności i odpowiednich parametrów aerodynamicznych.

– Tu przecież każda linia, każda krzywizna ma swoją funkcję – mówił designer. – Ale może właśnie to wyzwanie czyni naszą pracę jeszcze bardziej pasjonującą – dodał Weaver.

Podkreślał jeszcze inny ważny aspekt związany z pracami nad nowymi modelami. – Lubimy księgowych Infiniti, bo specjalnie nas nie ograniczają. Mam to szczęście, że działy odpowiedzialne za koszty są w pełni przekonane do znaczenia stylu i piękna w DNA marki.

Wojciech Kaczałek

Źródło: Menadżer Floty

Artykuł ukazał się pierwotnie w regionalnym wydaniu magazynu Menadżer Floty (wyd. 01/2017 Dolny Śląsk)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *